11 Aylık Çocuk ve Vurma Davranışı Hakkında OKuyucu Sorusu ve Cevabı

soru1Soru: merhaba 11 aylık kızım var onu sevıyoruz ama cok hırcın sacımızı kulagımızı acımasıozca ceker acıyor yapma dedıgımızde daha cok yapıyor. Bu aralar elını yumruk yapıp kafasına vuruyor hızlı bı sekılde sınırlendımı kafasını yere koltuga kapılara vuruyor bıze bıle kafa atıyor ve canı yanmıyor bılmıyorum ama zarar vermek hosunamı gıdıyor biz vursak sıddet goruyo yada anne baba bırbırlerıne saldırıyor desek boylede bırsey yok bazen endıselenıyorum ınsanların canını yakıyo dudak patlatmalar buruna vurmalar kafasıyla yapıyor kızarıyor ama acımıyor.. soruyorum hepsımı boyle dıye bebek gecer zamanla dıyolar endıselenme dıyolar .. bılmıyorum ne yapmalıyım..? bı cvp verırsınız degılmı..?

Cevap: Merhaba

Kızınız, henüz dil gelişiminin erken evrelerinde olduğu için kendini ifade edemediğinden sıkıntı yaşıyor olabilir. Konuşmayı sökmeye başladığında bu davranışında azalma görülebilir. Ayrıca eğer kendinden büyük bir ablası veya ağabeyi var ise onun birçok şeyi başardığını görmesi, kendinin yeterince iyi olmadığını hissetmesi de bu davranışa neden oluyor olabilir.

Çocuğunuz ile bir vurma yastığı oluşturabilirsiniz. Çocuğunuza sadece bu yastığa vurmanın uygun olduğunu, kendimize veya bir başkasına zarar vermediğini iletebilirsiniz. Kendine vurmaya başladığında onu yastığa vurması için yönlendirebilirsiniz. Ancak bu sadece geçici bir çözümdür. Çocuğunuz ve aileniz hakkındaki bilgilerin kısıtlı olması nedeniyle çocuğunuzun gelişimini sağlıklı sürdürebilmesi için bir uzmandan destek almanızı öneririm.

18-24 aylık çocuklarda vurma, çocuklarda ısırma davranışlarına yönelik yazıları da okuyabilirsiniz.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com