2 Yaş Çocuğu ve Cinsellik Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

soru

Soru: Merhaba benim kızım 2 yaşında her oturduğunda cinsel organıyla oynuyor bu normal mi ve nasıl bir tepki vermeliyim.Şimdiden teşekkürler.

Cevap: Merhaba, 2 yaş çocuğunun kendi bedenini tanıması, keşfetmesi ve deneyimlemesi asırıya kaçmadığı sürece son derece normaldir. Bahsettiğiniz durumu gözlemediğinizde olumsuz tepki vermeden çocuğunuzun ellerini meşgul edecek aktiviteye yönlendirebilir, dikkatini başka yöne çekmeyi deneyebilirsiniz. Davranışın ortaya çıkacağı durumu önceden tahmin edebiliyorsanız oturmadan önce onu dahil edecek, ellerini meşgul edecek bir etkinlik hazırlamanız da yararlı olacaktır (bebeğini kucağına vermek, boyama yapmasını istemek vb.).Özellikle bezli ise büyüdüğü için daha kolay tahriş olabilir dolayısıyla hazır ise, kızınıza tuvalet eğitimi vermeye başlayabilirsiniz. Çocuklarda Tuvalet Eğitimini konu alan yazıya göz atabilirsiniz. Çocukların gelişim evrelerine bağlı olarak zaman zaman bu tur davranışlar gözlemlenebilir. Bu evreyi geçtikten sonra 5 yaş civarı tekrar karşılaşabilirsiniz.

3 yorumlar

 1. Merhaba,
  Ben cevabınızdan pek tatmin olamadım. Karşımızda cinsiyeti kız olan ve doğal olarak vajinası olan bir kız çocuğu var. Cinsel organı keşfetme aşaması çocuk gelişiminde en doğal fazlardan bir tanesidir. Yazının başında bunun normal olduğunu sölüyorsunuz ama sonra kızın bu hareketinin durdurulabileceğini belirtiyorsunuz. Çocuğu 2 yaşında cinsel gelişiminden mahrum bırakmak sizce ne kadar doğru? Cinsel organı olan vajinasını ellememesini söylemek/uyarmak ya da onun keşfetmesini engellemek ilerde kendi vücudunu tanımamasına hatta kendinden utanmasına sebep olmaz mı? Ben bu cevabınızdan engel olunmalı mı olunmamalı mı anlayamadım.

  Ayrıca aşırıya kaçmamak ne demek? O yaştaki bir çocuk ne şekilde aşırıya kaçabilir?

  • Ahmet bey merhaba,
   Yorum yaptığınız cevabın sorusunda önemli nokta ‘her oturduğunda’ vurgusudur. Mastürbasyon erken çocukluktan, ergenlik döneminde de cinsel gelişimde görülen bir evredir ve normaldir. Bazı durumlarda, her yaş grubundaki çocuklarda aşırıya kaçma görülebilmektedir: sınıfta sürekli sıraya/masaya sürtünme, misafirler geldiğinde salonda mastürbasyon yapma, boş vakitlerini mastürbasyon yaparak geçirmeyi tercih etme vb. durumlar örnek olarak sayılabilir. Bu durumda önemli bir kriter olarak ilgisini çekebilecek bir aktiviteye mastürbasyonu tercih etmesidir. Bu durumlarda altta yatan kaygı, endişe ve stresten bahsedilebilir. Burada vurgulanan nokta çocuğu mastürbasyondan mahrum bırakma değil, toplum içinde yapmaması ve hayattaki diğer aktivitelerden soyutlanmaması adına sınırlama getirilmesidir. Bu sınırlamaları yargılayıcı, cezalandırıcı bir tutum içerisinde olunmadan açıklama yapılarak anlatılması gereklidir.

   • Ben galiba kendimi iyi ifade edemedim. İlk olarak ilk cevabınızda toplumdan ya da misafirden bahsetmediniz. Aynı şekilde sorununu belirten kişi de bunu açıklamamış. Sadece “her oturduğunda” demiş. Bunu açması gerekiyor ki tavsiye verilebilsin.

    Bir çocuğun boş zamanlarında da mastürbasyon yapmak istemesi olağandışı değildir. Zaten üreme üçgüdüsel bir şeydir, çocuk boş zamanlarında mastürbasyon yapabilir, bunda bir sorun yoktur.

    Eğer sürekli elini cinsel organına götürüyorsa burada psikologluk bir sorun olmayabilir, tersine sağlık açısından bir sorun olabilir. Eğer bu durum yukarda belirtiğiniz gibi tuvalet eğitimiyle geçiştirilirse eğer ilerde daha büyük sorunlarla karşılaşılabilir. Sorunu cinsel olsun tıbbi olsun farketmez, sorun sadece göz ardı edilmiş olunuyor.

    Eğer söz konusu çocuk her yerde, her oturduğunda, her ortamda, her misafir gelişinde cinsel organıyla oynuyorsa, sorunu klinik bir vaka bile olabilir.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com