2 Yaş Çocuğu ve Tuvalet Eğitimi Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: merhaba tuvalet eğitimi hakkında bilgisayarı karıştırırken bu sitenin bana faydalı olabileceğini düşündüm oğlumun artık tuvaletini öğrenebileceğini düşünüyorum çok güzel konuşuyor bütün isteklerini anlatıyor her şeyi farkında hatta çişimiz tuvalette kakamız tuvalette diye bi şarkı bile söylüyor geçen gün bezini bağlamadım bu durumdan çok rahatsız oldu anne bezimi bağla dedi hatta biraz mızmızlandı bağlamadım diye.sonra bi kaç kere tuvalete götürdüm güzelce anlattım ama tuvalete gitmeyi hiç istemiyor amacım lazımlık almadan öğretmekti sonra lazımlığa alışınca acaba tuvalete dönmek zor olurmu diye düşünmüştüm fakat daha önce lazımlık aldım oğlum onada oturmak istemedi sonra lazımlığı bir daha çıkarmadım sizce tekrar lazımlığı denemelimiyim uzun bi süre bezini bağlamadığım zaman genellikle koltuğun arkasına saklanıyor ve orda çişini yapıyor tuvalete yapılması gerktiğini farkında fakat bezime yapıcam diye kendi ağzıyla söylüyor sanırım zor bi süreç geçirmekteyiz yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum

Cevap: Merhaba,

Öncelikle tuvalet eğitiminde istikrar ve kararlılık kadar çocuğun tuvalet eğitimine hazır oluşluluğu da çok önemli. Tuvalet eğitimi yaz aylarında vermek ebeveynler için daha kolay soru-isareti-12olabiliyor. Çocuğunuz henüz tuvaleti kullanma konusunda rahat değil, gelişimsel olarak bir süre daha hazır olana kadar bekleyebilirsiniz.Tuvalet eğitimini yeniden denemeden önce kısa bir ara vermek( örn.yaza kadar) faydalı olabilir.  Bu süreçte bezini bağlamaya devam edin. Koltuğun arkasına veya farklı yere tuvaletini saklanarak/gizleyerek yapmaya alışmaması önemli. Onu tuvalete gitme konusunda zorlamamak,katı kurallar kurmamak önemli. Tuvalet eğitimi rahat bir gelişimsel süreç olarak tamalanabilir. Ancak bu noktada uygun ebeveyn tutumlarının rolü büyüktür. Tuvalet eğitimi vereceğiniz zaman dilerseniz öncelikle lazımlıkla başlayabilirsiniz. Daha sonra bir basamak ve çocuk aparatı alarak tuvalete geçiş yapabilirsiniz. Çocuğunuza tuvalet eğitimini verirken kullanabileceğiniz önerilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. Merhabalar. oğlum 2 yaşında 2haftadır tuvalete alıştırmaya çalışıyorum oğlum kreşe de gidiyor orda da eğitim verilmeye çalışıyor ama sıkıntımız şu:tuvalete gönüllü gidiyor ama orda yapmıyor tuvaletten çıkınca pantolonuna yapıyor bu zamana kadar belki bir belki iki sefer tuvalette yapmıştır ne yapmam gerekiyor bilemiyorum artık? Bez bağlamak istemiyor ama tuvalete de yapmıyor bazen sabrım çok tükeniyor. Tavsiyeniz olursa sevinirim nasıl bir yol izlemem lazım?

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com