2 Yaşta Vurma Davranışı Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

soru-cevap1Soru : Tam 2 yaşında kızım var. Tek çocuk. Henüz 20-30 kelime ile demek istediği şeyleri ifade ediyor. Bir kaç kelimeden oluşan ifadeleri, biz; ana-babası dışında kalan kişiler ise henüz anlayamıyor. Annesi o dünyaya geldiğinden beri çalışmıyor, onunla ilgileniyor. Baba şehirde, beyaz yaka olarak çalışıyor, hafta sonlarını ailesiyle geçiriyor. Çevremizde anane, dede, dayı/veEşi ve çocuğa onlar kadar yakın olan 10 kadar kişi var. Ama akranı olan bir arkadaşı veya akraba çocuğu yok.
Mümkün olduğunca parka gidiyoruz; Parktaki oyuncaklarla (salıncak, kaydırak..) onunla beraber oynamamızı istiyor. Bunu olağan karşılıyorum.
Eğer kum ile oynamaya başlarsa da yakın bir mesafede (max 3m gibi) oturmamızı, bize baktığında göz teması kurabilecek mesafede bulunmamızı istiyor. Sıkıntımız; kızım parkta benimle oynamaktayken yanına akran başka bir çocuk ve onun ebeveyni geldiğinde doğal olarak onların tanışması ve beraber oynaması isteğinde ve eğiliminde oluyoruz. Birbirleriyle tanıştırıyoruz, hadi beraber oynayalım.. diyoruz. Diğer çocuğa 1-2 dk baktıktan sonra genelde yüzüne veya kafasına, bazen omzuna veya koluna bir tane “patlatıyor”. Ben veya annesi (yanında o an kim varsa) yaptığının doğru olmadığını ifade ediyoruz; cicik, kardeş, arkadaş, sev vs… Yok eğer bu tavrı sergilemezse, örneğin gelen arkadaş ı(veya kardeşi) kumda, kendi aletleriyle beraber oynamak için kabul ettiğinde; oynayıp dururken, kumla dolduruğu bir oyuncağını (kürek gibi) çocuğun kafasından aşağı boşaltıveriyor. Bu davranışı için de uygun değil diyoruz elbet. Son zamanlarda buna ek olarak; kendi üstüne, kafasından aşağı dökebiliyor kumları veya o anda uzak mesafede olmayan bizlerin üzerine atabiliyor.

Arkadaş edinip, beraber oynamasını istiyoruz. Arkadaş edinmesi için zorlamıyoruz, hasbel kader oynarken karşılaşırlarsa tanıştırmaya çalışıyoruz. Biz örneğin parkta bankta, onu görebilecek mesafede otururken, arkadaşıyla kumda oynamasını istiyoruz.

Bu vurma veya kum atma davranışının sebebi ne olabilir? Nasıl davranmamız gerekir.

Cevap: Merhaba,

2 yaş dönemindeki çocuklar, kendi başlarına yürümeye, kendilerini ifade edebilmeye, yemek yemeye başlar. Böylece bağımsız, özerk bireyler olma adına bir adım atmış olurlar. Etrafı daha rahat keşfedebilirler ancak ebeveynlerini güven üssü olarak kullanmaya devam ederler. Kızınızın hem 2 yaş döneminde olması hem de tek çocuk olmanın da etkisi ile ben merkezci davranması gelişimsel olarak normaldir.

Öncelikle 2 yaş çocukları daha çok paralel oyun oynarlar. Yani bir oyunu veya nesneyi paylaşmak yerine kendi oyuncakları ile yan yana oynarlar. Ancak ileri ki yaşlardaakranları ile etkileşimde oyun oynamaya başlayacaktır. Kızınızın ve akranlarının kendi oyuncaklarının olması ( 2top, 2 kürek vb.) paylaşmada sorunların önüne geçebilir. Ayrıca kum havuzunda, kumları kendisinin ve ya bir başkasının başından aşağı dökmesinin önüne geçmesi için, parkta kum havuzu dışındaki oyuncaklar ile oynamasına yönlendirmeniz yararlı olacaktır. Zaman zaman çocuklar, ebeveynlerinden gelen olumsuz tepkileri de olumlu  ilgi olarak algılar. Bu nedenle kızınız vurduğunda vb. davranışlar gösterdiğinde onu çok kısa bir açıklama ile uyarmanız yeterli olacaktır (Hayır, bunu yapmıyoruz) Daha sonra aynı davranışı sergilediğinde tarafsız bir ifade ile oynadığı oyuna kısa bir ara verin.2 yaş çocuklarında istenmeyen davranış görüldüğünde o anki oyunun, etkinliğin durdurulması etkilidir. Disiplin yönteminizde kızınızın yanında kim var ise kabul edilmeyen davranışa tutarlı tepkiler verilmesi çok doğrudur. İstenmeyen davranış istisnasız her görüldüğünde aynı uyarı ve ara verme uygulanmalıdır.

Çocuğunuz kum atma davanışısından uzaklaştıktan sonra, belli bir aradan sonra tekrar kum havuzunda oyun oynamayı ona sunabilirsiniz.Kızınızın ilerleyen zamanlarda akranları ile ilişkilerinde güçlükler gözlemlerseniz çocuk psikoloğundan psikolojik destekalabilirsiniz.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com