3.5 Yaş Çocuğu : Yeni Kardeş ve Okula Başlama Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Merhaba 3.5 yasında ve 6 aylık ıkı kızım var. Buyuk kızımı krese gondermek ıstıyordum soru-isaretiancak yenı kardesı oldugu ıcın uygun olmayacagı yonunde makaleler okudum pekı gelecek yıl yanı 4 yasında baslasa uygun olur mu? Kardesım geldı benı evden gonderıyorlar duygusu kaybolur mu? Bir de şimdiden kreş hakkında konusmaya baslamalı mıyız?

Cevap: Merhaba,

Sizinde araştırmalarınız sonucunda belirttiğiniz gibi kızınızın henüz yeni kardeşi olmuşken kreşe başlatmamak daha uygun olacaktır.Bir sene sonra hem kardeşi ile ilişkisi kurulmuş ve evinizde düzen oturmuş olacaktır. 4 yaşında okula daha rahat uyum sağlayabilir, bu dönemde okula vererek  kendini dışlanmış hissetmesininde önüne geçmiş olursunuz.Ancak kardeşinin sizinle evde vakit geçirecek olması kıskançlık hissetmesine neden olabilir. Bu noktada seçtiğiniz kreşte bir psikoloğun olması ve bu konunun gerektiği durumda iyi ele alınması önemli.

Yaz aylarında kendi yaşıtları gibi kreşe başlayacağından bahsedebilir, okulda yapacakları sanat etkinliklerini, oyunlarını ona anlatabilirsiniz.Bu yaştaki çocuklar soyut kavramları (okul gibi) hafızalarında tutmakta güçlük çekebilir bu nedenle okula başlayacağını aralıklı olarak hatırlatabilirsiniz.Okulunu seçtiğinizde, okula başlamadan bir gün kreşini ziyarete gidebilir öğretmeni ile tanıştırabilirsiniz.

Okulun ilk günü  ve ayrılık kaygısı hakkındaki yazılara da göz atabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com