3.5 Yaş Çocuğu ve Uyku Sorunu Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru : merhaba.oğlum 40 aylık doğduğundan beri uyku sorunumuz var.gece 02.00-2.30  gibi uyuyor(bazen dahada geç) sonra 11.30-12.00 gibi kalkıyor gündüz uyumaya direnmiyor fakat belirttiğim saatlerde kalkarsa gündüz uyutmuyorum akşam birazdaha erken yatsın diye fakat çoğu zaman uykusu geldiği halde uykuya direniyor ve geç yatıyor fakat direnemezse 23.00 gibi uyuyor fakat 1-2 saat sonra uyanıp yine geç saatte uyuyor aynı olayı erken uyandırırsamda yapıyor öğlen uyuyor daha sonra 02.30 gibi uyuyor.neler yapmalıyım teşekkürler

Cevap : Merhaba,

Oğlunuzun uyku saatleri, sizin de belirttiğiniz gibi yaşına ve gelişimine uygun değil .3.5 yaş çocuklarının 1 saatlik öğlen uykusu ile ideal olarak 11-12 saatlik gece uykusuna ihtiyacı vardır. Bu nedenle çocuğunuz un uyku düzenini tekrar kurmanız ve bu konuda istikrarlı davranmanız gerekli. Çocuğunuzun uyku düzeninin , uyku ritüelinin olması önemli. Çocuklarda uyku düzeni hakkındaki yazıda öneriler bulabilirsiniz. Oğlunuzun durumunda (uykuya direnmesi), oğlunuzun yatma saatini sadece 15 dk öne çekerek başlayın. 15 dakika daha erken uyumaya alıştığında bu düzen ile bir hafta devam edin ve bu düzeni oturtun. Daha sonra tekrar bir 15 dakika uyku saatini erkene çekin, uyum sağladığında bir hafta devam edin. Bu yöntem ile oğlunuzun uygun saatte uyumasına yardımcı olacak bir düzen ayarlayabilirsiniz.Bu konuda güçlük çektiğinizi gözlemlediğinizde mutlaka kısa sürede bir uzmandan destek alın.

Bir yorum

  1. Merhaba.oğlum 3.5yasinda.geçtiğimiz yaz tuvalete alistirdim ama o günden bu yana altina hic birşey gitmiyor.ciplak dolaniyo.lütfen bana yardimci olur musunuz?

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com