3 Yaş Çocğu ve Battaniyesi Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Merhaba

 Soru:Oğlum şu an 34 aylık, çok sevdiği bağlandığı bir battaniyesi var sanırım uyku arkadaşı oldu çünkü uykusu geldiğinde onu eline alıyor ısırıyor sarılıyor, hatta geceleri uyandığında battaniyesini arıyor.Oğlumu bu objeden onu incitmeden nasıl vazgeçirebilirim.

Cevap: Merhaba,

Çocuğunuz geçiş nesnesi olarak battaniyesini kullanıyor olabilir. Çocuklar ilk ayrılık kaygısı yaşadıkları dönemden başlayarak bu kaygı ile baş edebilmek ve kendilerini güvende hissedebilmek, kendisine annesi hatırlatacak bir nesne seçmek isteyebilir, bu psikolojide “geçiş nesnesi” olarak adlandırılır. Battaniyesi onu uykuya geçişte rahatlatıyor ve güvende hissettiriyor olabilir. Bu tür uyku arkadaşlarının çocuklara hiçbir zararı yoktur hatta kendilerini rahatlamak için yardımcıdır. Bu nedenle oğlunuzu battaniyeden vazgeçirmemeniz, nesnesini değiştirme veya bırakma inisiyatifini ona vermeniz daha uygun olacaktır.

4 yorumlar

 1. Öncelikle hızlı bir şekilde cevap döndüğünüz için teşekkür ederim.Bizim kaygımız battaniyesi biraz tüylü bir battaniye ısırıyor ve ıslatıyor,hastalanmasını ve damak yapısını bozmasını istemiyoruz ve ayrıca okula giderken de yanında götürüyor zaten ilk senesi olduğu için sık hasta oluyor okulda hangi koşullarda battaniyesini kullandığını bilmediğimizden battaniyesinin hastalamasına sebep olmasını istemiyoruz.İnanın geçiş nesnesi bir oyuncak olsaydı bu kadar sorun etmeyecektim.
  Teşekkürler

  • Elif Hanım merhaba,
   Battanniyesini okulda kullanmak istemesi aslında okula alışma sürecinin henüz tam anlamıyla tamamlamış olmasına işaret edebilir. Ancak sağlığı açısından bataniyesini sadece evde kullanması için çocuğunuzu yönlendirmeniz mümkün. Öncelikle çocuğunuza battaniyesini okula götürmesinin ona neden iyi geldiğini,daha sonrada aslında battaniyesinin okula gitmesinin uygun olmadığını kısaca ona anlatın. Daha sonra okula götürebileceği daha ufak bir nesneyi birlikte seçin, dilerseniz o nesnesnin üstüne battaniyesinin bir ufak parçasını yapıştırabilirsiniz. Evde battaniye kullanımında ise özellikle şu dönemde bir müdahalede bulunmamanız daha uygun olacaktır.
   Çocuğunuzla keyifli günler dilerim,

 2. Merhaba benim kızım şuan 8 yaşında bebekliğinden beri sarılıp uyuduğu peluş çileği var,kendisi bıralır diye bu zamana kadar hiç zorlamadık ama hala bırakmadı bir de çileğin tepesinde yaprağı var bebekliğinden beri onu koklayarak koklarkende dilini emerek uyuyor,nasıl bıraktırmamız gerektiğini bilmiyoruz,fikirlerinizi paylaşırsanız çok seviniriiz🙏🏻Şimdiden teşekkürler

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com