3 Yaş Çocuğu Etkinlikleri ve 3 Yaş için Oyunlar

3 yaşta, çocukların gelişimine destek olmak için üç yaş çocuğu ile oynayabileceğiniz oyunların ve 3 yaş çocuk 3-yas-faaliyetlerietkinliklerinin ikinci kısmını aşağıda bulabilirsiniz.

Bowling.3 yaş çocuğuna uygun yumuşak materyalden yapılmış bowling seti yapabilir(pet şişelerden)/alabilirsiniz. Topu tutma ve atma kaba motor becerilerini desteklerken, topu uygun yere atmada el-göz koordinasyonunu geliştirecektir.

Hikaye Okuma. Birlikte çocuğunuzun yaşına uygun resimli hikaye kitabını ona okuyun. Daha sonra kuklalar ile hikayeyi dramatize edin.

Sanat Etkinlikleri. Çocuğunuzla bol bol resim, yaşına uygun kağıt etkinlikleri yapabilirsiniz. Farklı boya türleri(sulu boya, mum boya, kuru boya vb.), materyaller( hamur, gazete, kumaş, ip vb.), yaşına uygun makas ve yapıştırıcı kullanabilirsiniz. El-ayak izlerini parmak boyası ile büyük bir kağıda çıkarabilirsiniz. Patates baskısı, yaprak baskısı yapabilir, yürüyüşte topladığınız büyük yaprakları, taşları da boyayabilirsiniz. Tebeşir ile dışarıda güvenli ve uygun bir alanda, yere resim yapabilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği resimleri basarak, 3 yaş çocuğunuz ile sınırlı alan boyamaları da yapabilirsiniz.

Kolaj Çalışması. 3 yaşındaki çocuğunuzun dergilerden istediği resimleri kesmesine yardımcı olarak kağıda dilediği gibi kestiklerini yapıştırabilir ve kağıdını süsleyebilir.

Yap-Boz. 3 yaşa uygun 5-10 parçalı yapbozlar yapabilirsiniz.

Eşleştirme kartları. Eşleştirme kartlarını öncellikle yüzü açık bir şekilde tek setini masaya dizin. Diğer setten çocuğunuzun eline 1’er kart vererek aynısının altına koymasını isteyebilirsiniz. Daha sonra yaşına ve becerisine uygun( 2-3 çiftli) eşleştirme kartlarını karıştırın ve arkası yukarıda olacak şekilde düzenli iki sıra halinde kartları dizin. Sıraya iki kart açın. Aynı kartları bulan kartları kazanır.

Şekil Kavramı. Çocuğunuza şekilleri bir kitap üzerinde gösterebilir, öğretebilirsiniz. Daha sonra Şekil Dedektifliği oynayabilirsiniz. Çocuğunuza ‘Kırmızı bir üçgen gördüm sen de bulabilir misin?’ diyebilirsiniz. Daha sonra sıra çocuğunuza geçer.

Renk Kavramı. Renk kavramını pekiştirmesi için nesneleri renklerine göre ayırt edebileceği büyük boncuklar, kalemler, oyuncaklar kullanabilirsiniz. Renkli büyük boncukları ipe geçirme, bloklarla kule yapma gibi etkinlikler yapabilirsiniz.

Hava Durumu. 3 yaş çocuğunuz ile birlikte bir hava durumu tablosu hazırlayabilir, her gün havaya bakıp tabloyu doldurabilirsiniz.

Bu konuda desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

5 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com