3 Yaş Çocuğu ve Çekingenlik Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: 3 yaşında kız çocuğum var ve yaklaşık 5 aydır kreşe soru-isaretigidiyor gördüğüm kadarıyla sosyal olarak zayıf ve şuan asıl cevabını aradığım şey konuşması ortalama olmasına rağmen sorularıma sağlıklı cevaplar alamıyor olmam … mesela bugün ne yedin dediğimde aklına gelen bir yiyeceği söylüyor yada ne yaptınız dediğimde günler önce yaptığı ve onu etkileyen bir etkinliği söylüyor uyudunmu dediğimde evet diyor halbuki öğretmeni uyumadığını söylüyor .. arkadaşlarıyla konuşması zayıf ama öğretmeniyle biraz daha fazla konuşuyor ve genel bir çekingenlik hali mevcut mesela düştüğünde birileri görürse çok utanıyor ve bozuluyor ve bir daha yapmak istemiyor gibi..
şuan taşrada bulunmam sebebiyle uzman yardımı alamıyorum ama 6 ay sonra ankaraya taşınıyoruz çocuk psikiyatrisindenmi başlamam lazım yoksa özel eğitim merkezlerinden eksiklerimizi tamamlamak için direk irtibat kurmalımıyım

Cevap: Merhaba,
3 yaş çocuğunuzun sosyal gelişimini ve dil gelişimini,  buradaki çocuk gelişim takip listesinden gözlemleyebilirsiniz.3 yaş çocuklarının zaman kavramı ve uzun süreli hafızaları henüz  yeterince gelişmemiştir. Bu nedenle çocuğunuza bugün ne yedin sorusunu yönelttiğinizde aklına gelen ilk yemeği veya en sevdiği yemeği söylemesi gelişimsel olarak doğaldır.
Çekingenlik, genetik geçişli olabileceği gibi öğretmen-ebeveyn tutumları ile pekişen bir kişilik özelliğidir. Çekingen Çocuk ve Onu Anlamak: Çekingen Çocuklara Yardımcı Olabilmek için Öneriler yazısında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Çekingen yapıda olan çocukların öz güven gelişimlerinin de yakından takip edilmesi ve desteklenmesi gerekebilmektedir. Çocukların öz güvenini desteklemek hakkında olan yazıda genel öneriler bulabilirsiniz.
Çocuğunuzun sosyal gelişiminde bir eksiklik olduğunu gözlemliyor iseniz psikoloğa başvurabilirsiniz. Başvurduğunuz psikolog izlemeniz gereken yolu çizerek özel eğitim merkezine veya psikiyatriste yönlendirecektir.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com