3 Yaş Çocuğu ve Epilepsi Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: 3 buçuk yasında ve 1 buçuk yaşında iki kızım var.3images123yasındaki kızımın yeni epilepsi oldugunu ögrendik.ve kızım bu durumdan sonra çok deyişti.gece benimle yatmak istiyo,bensiz hiç bir yere gitmiyo,hiç kimseyi yanımızda ve evde istemiyo.bir yere gidince[ev veya dışarı] yarım saat sonra eve gidelim diye aglıyo.kardeşini dövmeye başladı.sürekli canım sıkıldı diyip aglıyo.evden çıkmakta istemiyo,ve en kötüsü sürekli her şeye küsüyo.ufak kızımda bu ilginin ablaya kaymasına sinirlenip agrasif bi bebek oldu.yakamdan bir an olsun düşmüyo ve hep mızırdanıyo.kızlarıma yalnış bi tepkiyle kalıcı davranış bozuklukları bırakmaktan çok korkuyorum.nasıl davranmalıyım..

Cevap: Merhaba,

Öncelikle kızınız geçirdiği epilepsi nöbeti onu korkutmuş olabilir, tekrar bir nöbet geçirme konusunda kaygılanıyor olabilir. Eğer geçirdiği nöbetlerin henüz farkında değil ise de ona tanı koyulma sürecinde hastalığından korkmuş, ne tür etkileri ve sonuçları olacağını kendi mantığı ile doldurmuş olabilir. Bazı epilepsi nöbetlerini daha önce ev dışında geçirdi ise onu önlemek için kendini güvende hissettiği alanda kalmak istiyor olabilir. Epilepsi nöbetleri sonrası çocuklarda yan etkisi devam edebilmekte, davranış değişiklikleri ortaya çıkabilir. Epilepsi nöbetleri geçiren çocuklarda bu duruma öğrenme ve davranış problemleri eşlik edebilir.

Bu nedenle çocuğunuza öncelikle epilepsiyi anlayacağı kelimler ve fazla detay vermeden ona anlatmak gerekli. Bu durumda ne olursa olsun sizin onun yanında olacağınızı ve onu güvende tutacağınızı ona iletin. İlaç kullanımının yararlarından da ona anlatabilirsiniz.

Deneyimlediğiniz bu durum bir çok yönden özenle ele alınması gereken bir konu. Bu nedenle mutlaka çocuğunuzun psikolojisini korumak adına oyun terapisi alması faydalı olacaktır. Başvurduğunuz psikolog hem size bu durumdaki uygun anne-baba tutumu hakkında bilgi verebilir, hem de çocuğunuzu deneyimlediği bu güç süreçte onunla baş etmeyi, kabullenmeyi sağlamak için oyun terapisine alabilir.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com