3 Yaş Çocuğu ve Kardeş Kıskançlığı Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Benim oglumun sorunu beni dikkate almiyor yapma soru-cevapdedigim seyleri inatla yapiyor yemek yemiyor yemek masasindabile sabit oturmuyo surekli dikkati baska yerlerde oncedende vardi ama kardesi olduktan sonrs daha cok degisti surekli dikkat cekmeye calisiyor olmadik hareketleryapiyor ne yapmaliyim lutfen yardim edin

Cevap: Merhaba,
3.5 yaşındaki çocuğunuz bireyselleşmenin onun için önemli olduğu bir dönem içerisinde. Bu gelişim döneminde çocuklar kendi seçimlerini yapmak, bir çok şeyi keşfetmek isterler.3.5 yaş çocuklarının dikkat sürelerine bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Dikkat süresinin yaşına uygun olmadığı durumda çocuğunuzun yaşıtlarına göre hareketliliğinin ve dikkat süresinin değerlendirilmesi gerekebilir.Değerlendirme, ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek dikkat sorunlarının önüne geçilmesi açısından önemlidir.
Çocuklarda kardeş kıskançlığı  sık karşılaşılan bir durumdur. 3.5 yaşında oğlunuzda, kardeşinin olması ile bölünen ilgiyi geri kazanmak için farklı davranışlar sergilemeye başlamış olabilir. Çocuklarda kardeş kıskançlığı ile baş etme hakkındaki genel önerileri buradaki yazıdan bulabilirsiniz.
Çocuğunuzun kardeşi ile olan ilişkisinin düzenlenmesi, olası dikkat sorunun değerlendirilmesi için bir psikoloğa başvurabilirsiniz.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

2 yorumlar

  1. Benim 33 aylık kızım var bi haftalık da bi oğlum. Kızım oğlum doğduktan sonra biraz değişti sanki, kısaca şöyle anlatayım.
    Kardeşini seviyo öpmek istiyo ama sürekli ilgi bekliyor, mesela uzun zamandır ilk defa akşama yakın uykuya yatti. Saat daha 16.45.
    Ben mi abartiyorum bilmiyorum elimden geldiğince ilgileniyorum ama sürekli bi düşünceli bi gergin ve televizyona daha çok meyilli artık.
    Lütfen yardım edin. Şimdiden teşekkürler.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com