3 Yaş Çocuğu ve Materyalizm Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Merhaba, 3.5 yaşındaki oğlum sürekli birşey almak soru-isareti-maviistiyor, bir avm’ye gitsek koşa koşa oyuncakçıya girip oyuncak almadan çıkmak istemiyor, yarım gün kreşe gidiyor, kreş dönüşü mutlaka bir bakkala uğrayıp cips vb yiyecek almak istiyor, almayalım dediğimde yerlere yatıyor ve ağlıyor,istediğini yapmadığımızda kıyametler kopuyor, yarım saat ağlıyor, dışarı çıkmak işkence olmaya başladı. İlgisini başka bir yere çekmeye çalışsam da nafile, ne yapabilirim?
Cevap: Merhaba,
3 Yaşındaki oğlunuz her dışarıya çıkıldığında yeni bir şeyin alınmasına büyük önem veriyor.Çocukların nesnelere düşkün olması ebeveynler için rahatasız edici ve baş edilmesi güç bir durum olmabilmekte.Materyalizme odaklı çocukları sosyal ilişkilerinde ve akademik hayatlarında güçlüklerle karşılaşırlar.
3 yaşındaki çocuğunuzu materyalizmden uzaklaştırmak için;

  • Çocuğunuz her yeni bir şey istediğinde, bu istediğini yerine getirmeyin.Ağlama krizleri ve öfke nöbetleri deneyimlese bile kararınızdan vazgeçmemeniz önemlidir.Öfke nöbetleri ve ağlama krizi ile baş etme hakkındaki bu yazı göz atabilirsiniz.Çocuğunuz karşılaştığı uygun sınırlandırma ile hayal kırıklığı ile baş etmeyi öğrenecektir. Ancak bu davranışı uzun süredir devam ettiriyor ise, ağlama ve öfke nöbetleri daha uzun bir sürede sönecektir.
  • Çocuğunuza ebeveynleri olarak iyi birer model olun ve siz her dışarıya çıktığınızda kendinize yeni bir şeyler satın almamaya, yeni alınan nesnelere odaklanmamaya özen gösterin.
  • Çocuğunuzun satın alınmasını istediği şeyleri yaşına uygun bir süre ile ertleyin.Böylece çocuğunuz istediği şey üzerinde düşünebilir ve hatta fikini değiştirmek için zamanı olur. Erteleme sürelerini yavaş yavaş uzatmak daha uygun olacaktır.İstediği şeye hemen ulaşamaması  ona beklemeyi,sabretmeyi ve olumsuz duyguları ile baş etmeyi öğretecektir.
  • Çocuğunuzun istediğini ertelerken bir takvimden yararlanabilir, oyuncağına ulaşacağı güne kadar günlerin üzerine çapı atabilirsiniz.Dilerseniz ev içinde yaşına uygun sorumluluklar ile yıldızlar toplayarak istediğini nesneye ulaşabilir (5 yıldız=araba vb.)
  • Çocuğunuza nesnelerin manevi değerlerini ve kalitesinin önemini vurgulayın. Örneğin sizin için manevi değeri büyük olan bir şeyi çocuğunuzla paylaşabilir, ona neden sizin için çok değerli olduğundan bahsedebilirsiniz.Ayrıca fırsat olduğunda bir nesnenin daha sağlam odluğu için daha renkli olanın yerine tercih etme sürecinizi vurgulayabilirsiniz.
  • Çocuğunuzla dışarıya çıkmadan önce nerelere gideceğinizi konuşun. Sizin belirlediğiniz tek bir yerden tek bir nesne hakkı olduğunu ona anlatın. Dışarıya çıkmadan ne istediğini de belirlemek ve bu karara sadık kalınması faydalı olacaktır.
  • Çocuğunuza hediye alımını sınırlandırmaya çalışın ve yeni kararınızı çocuğunuz ile vakit geçiren herkes ile paylaşın.
  • Çocuğunuz isteklerini kısa sürede olsa erteleyebildiğini gördüğünüzde mutlaka onu bu davranışı için takdir edin.

Bu süreçte çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirerek duygusal doyumunu sağlamaya devam etmekte önemli. 3 yaş çocuğunuz ile yapabileceğiniz etkinlik önerilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com