3 Yaş Çocuğu ve Tuvalet Eğitimi Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Merhaba çocuğuma mayıs 25 itibariyle tuvalet eğitimi vermeye başladım.ilk zamanlar yapmak istemeyip çişi ve kakayı tuttu yapmadı sonunda yatağına yapınca durumdan kendisi rahatsız oldu ve tuvalete yapmaya başladı olumsuz hiçbir soru-isareti-8yaklaşımda bulunmadım daha sonra herşey yolundaydı artık oldu dediğimizde (yaztatili,ortam değişikliği girdi araya)tuvaletini yine tutmaya başladı kaka bazen bir haftayı buluyo yapmaması tuvalete gitmek yapmak istemiyor bu arada lazımlık klozet kapağı gibi aparatların hepsi var zorlama kızma yok anne baba olarak ne yapacağımızı bilemez durudayız yardımcı olurmusunuz
Cevap: Merhaba,

Çocuğunuzu tuvalet eğitimine başlatmak için öncelikle hazır olması önemlidir. Tuvalet eğitiminde hazır oluş maddelerine göz atabilirsiniz. Eğer çocuğunuz henüz hazır olmayan tuvalet eğitimi verdiyseniz geri dönüş yaşanması normaldir. Tuvalet eğitiminde bir diğer önemli noktada tuvalet eğitimini verirken ki tutumunuzdur. Çocuklarda Tuvalet Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz. Bahsettiğiniz durumda çocuğunuz tuvalet eğitimi konusunda olumsuz bir tepki geliştirmiş durumda. Ayrıca 3 yaşındaki çocuğunuzda oyun terapisi yöntemi ile etkili sonuç alınabilir. Oyun terapisi uygulayan bir terapistten en kısa sürede destek almanız çocuğunuzun psikolojisi açısından önemlidir.

Bir yorum

  1. Merhaba benim oğlum 5 yaşına girdi yani şimdi 51 aylık oldu ama tuvalete gitmiyor. Tuvalete oturmak istemiyor. Tuvaleti geldiğinde bir yerlere saklanıp poposunun üstüne oturarak ellerini başına götürüp saçlarıyla oynuyor ve tuvaletini tek seferde yapmaktan zorlanıyor. Tuvaletini yapmaktan korkuyor. Oğluma lazimlik aldım bir kere kakasini yaptı hem korktu hem de mutlu oldu ve hemen annesine tuvaletini yapmayı başardığını söyledi. Ama artık yapmadı. Bez bağlamak istiyor ve kendini güvende hissediyorum. Ama bez baglamadigi zaman yemek yemiyor. Korkuyor. kendini kirlettiği zaman çok kötü kokuyor ve hem arkadaşları onu disliyor hem de biz kimsenin evine gidemez olduk. Evimiz sürekli çiş ve kaka kokuyor. Misafir eve geldiğinde otaniyoruz. Seneye okula başlayacak ama bu şekilde okul onu kabul etmeyecektir. Lütfen bize bir yol gösterin. Yardimlariniza ihtiyacımız var. Annesi de psikolojik olarak etkileniyor. Bu ara küçük erkek kardeşi de 1 yaşına girdi. Kardeşini de çok kıskanıyor ve niye benim kardeşim bez kullanıyor diyor. Kendisinin de daha buyumedigini ve bebek olduğunu söylüyor. Annesi onu degistirdiginde oğlum niye tuvalete gitmiyorsun dediğinde, tamam anne bundan sonra gidecem diyor ve daha sonra genel gitmiyor. Lütfen artık psikolojimiz buzuldu. Yardım edin lütfen. Cevabinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com