3 Yaş Çocuğu ve Dil Gelişimi Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru : MEhaba benim 44 aylık bir kızım var. Anaokulundaki öğretmeni Aşırı mükemmelliyetçi yeniliklere kapalı olduğunu söyledi. Yeni bir durumda aniden kilitlenip kalıyor adapte olamıyor. Sosyal yönden desteklenmeli dedi. Bu konularda kızımı desteklemek için neler yapabilirim.
Cevap: Merhaba,
Bazı çocuklar yapısal olarak mükemmeliyetçi yapıya sahip olurlar ve alışkanlıklarına bağlıdırlar. Bu durumda mükemmeliyetçi yapısının çevresel etkenler ise yumuşatılması hayatını kolaylaştıracaktır. Bu noktada gittiği yuvanında hem sosyal gelişimi açıdan hemde uyum becerisinin gelişiminde büyük rolü vardır.Ev ortamında hata yapması için ona fırsat tanıyın, hata yaptığında onu tekrar denemesi için telkin edin.Ayrıca anne-baba olarak sizinde zaman zaman hata yaptığınızı gözlemlemesi kimsenin mükemmel olmadığını ona hatırlatacaktır.Mükemmeliyetçi çocukların,  yenilgiye toleransları düşüktür. 3 yaş çocuğunuzda yenilgeye toleransını nasıl arttırabileceğinize dair yazıya buradan ulaşabilirsiniz.Kızınızın sosyal olarak desteklemek için küçük grupların bulunduğu(3-4 kişi en fazla)etkinliklere götürebilirsiniz.Kızınızın uyum becerilerinde gelişme, mükemmeliyetçi yapısında bir yumuşama ve sosyal olarak yeniliklere açılımını gözlemlemekte güçlük çekiyor iseniz mutlaka psikolojik destek alın.

soru-isareti-1
Soru: mrb kızım 3 yaşında geç konuşmaya başladı başka ortamlardaki kişiler konuşasının anlaşılmadıgını söylüyorlar.elimden geldigince ilgileniyorum kreşe göndermek konuşmasına etki edermi?çocuk psikologu önerirmisiniz?

Cevap: Merhaba,
3 yaş çocuğunun dil gelişimine dair bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Çocukların kreşe başlamaları, sosyal gelişimlerini ve dil gelişimlerini geliştirir. Ancak kızınız konuşmasının akranları tarafından anlaşılmadığında fark edildiğinde öfkelenebilir , üzülebilir.Bu nedenle konuşmasının anlaşılmasınada güçlük çekiliyor ise özellikle dil alanı için bir gelişim testi uygulanması daha sonrasında konuşma terapistine yönlendirme yapılabilir.Dilerseniz gelişim testi ve değerlendirme için çocuk psikoloğuna ve konuşma terapistine başvurabilirsiniz.

2 yorumlar

  1. 3 yasında bi oğlum var konuşması kullandığı kelimeler beni şaşırtacak derece güzel ve farklı herşeyi izin alarak yapar hayırı da kabul ediyor ben anaokul öğretmeniyim yanımda okuldaki çocuklarla çok iyi anlaşıyor fakat dısarıda çok çekingen ne buyuklre nede kucuklere yaklaşmıyor bu zaman alıyor neden olabilir ya da ne yapmalıyım

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com