3 Yaş Çocuğu Oyunları ve 3 Yaş Etkinlikleri

3 yaş çocuğu yaratıcılığının artması ile sembolik oyun evresine girer. Aynı zamanda birçok soru sorduğu ve merakının yüksek

3-yas-oyunuolduğu bir gelişim basamağındadır. 3 yaş, çocuğunuzun kendini ifade etmesini, yaratıcılığını, merakını ve bağımsızlığını desteklenmesi gereken bir yaştır.3 yaş gelişimine destek olmak için 3 yaş etkinleri ve 3 yaş için oyunların ilk bölümünü bu yazıda bulabilirsiniz.

Mış Oyunu.3 yaş çocuğunu oyunda farklı rolleri denemekten zevk alır. Anne, doktor, işe giden kişi gibi birçok oyun kurabilirsiniz. Oyun oynarken çocuğunuzun size yönlendirmesine izin verin, siz sadece takip eden olun. Kuklalar ile bir tiyatro yapabilirsiniz. Kuklaları, mutfak oyuncakları, plastik meyve-sebze, plastik hayvanlar, pelüş oyuncaklar, bebekler kullanabilirsiniz.

 Su Oyunu. Büyük bir kaba su doldurarak çocuğunuzun uygun oyuncakları ile su içinde oynamasına yardımcı olabilirsiniz. Balık yakalama, gemi sürme, sabunla köpük yapma gibi. Bu tür oyunlarda çocuğunuzu asla gözetimsiz bırakmayın.

Birlikte Yemek Yapma. Çocuğunuzun ile sevdiği bir yemeği/tatlıyı pişirin. Becerilerine uygun görevleri ona verin(karıştırmak, şekil çıkarmak vb.).Çocuğunuz ile sandviç ekmeğinden kurabiye kalıpları ile farklı şekiller oluşturabilir, ekmeğinizi yeni şekli ile çeşitli sandviçler yapabilirsiniz.

Ali Diyor ki Oyunu. 3 yaş çocuğunuz ile “Ali Diyor ki ..” oyununu oynayabilirsiniz. Çocuğunuzun yapmasını istediğiniz hareketleri başına “Ali diyor ki” yi ekleyerek söyleyin. Oyunun kuralı yönergenin başında Ali diyor ki söylenmediğinden o hareketi yapamamak. Bu aktivite, çocuğunuzun işitsel dikkat becerilerini, beden koordinasyonunu destekler.

Balonla Oyunlar. Çocuğunuzla balonu hiç yere düşürmemeye çalışabilirsiniz.Birbirinize balon atabilir, yakalayabilirsiniz.

Saklambaç Oyunu.

Hayvan Taklidi. Sırayla bir hayvan seçin ve o hayvan gibi davranın, o hayvanı taklit edin. Karşıdaki kişide bu hayvanın ne olduğunu bilmeye çalışsın.

Ev İçinde Renk Avı. Oyuna bir renk belirleyerek başlayın. Seçtiğiniz renkte evin içinde kaç nesne bulabileceğinize dair yarışın.3 yaş çocuğunun renk kavram bilgisini desteklemiş olursunuz.

Lideri Takip Et. Çocuğunuza, sizin yapacağınız hareketleri taklit etmesini isteyin. Daha sonra lider çocuğunuz olsun, siz onun hareketlerini taklit edin. Bu 3 yaş oyunu ile çocuğunuzun taklit etme becerisini, kaba motor becerisini desteklersiniz.

Müzik ve Dans. 3 yaş çocuğunuzla istediğiniz gibi dans edin. Dilediğinizde Heykel Oyununu oynayabilirsiniz. Müzik süresince dans edin, müzik durdurulduğunda hareketsiz bir şekilde müzik tekrar çalana kadar bekleyin. Daha sonraki oyunlarda kuralı değiştirebilir, müzik durduğunda oturmak, eli kafaya koymak gibi hareketler yapabilirsiniz.

12 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com