3 Yaş Çocuğu ve Tuvalet Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Merhaba, oğlum yaklaşık 1 senedir çişini söylüyorsoru-isareti-11 gündüz ve gece bezlenmiyor ,ancak kakasını yapması gerektiğinde bez taktırıyor, ”görmek istemiyorum, kusarım, küçülürsem,” gibi bahaneleri var,bazen bezine yaptığında temizletmek bile istemiyor, ne yapmam gerektiği konusunda tavsiyelerinizi rica edebilirmiyim, birde etraftan farklı bir çocuk olduğuyla ilgili sürekli yorumlar alıyorum, oldukça hareketli ve zeki diye yorumlanan bir çocuk, sizce zekası ile ilgili bir kontrol yoluna gitmelimiyim bu yaşında ,yoksa biraz daha büyümesini bekleyip izlemedemi kalmalıyım,
Şimdiden çok teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim,

Cevap: Merhaba,

Tuvalet eğitimini vermek için 3 yaşındaki oğlunuzun bazı hazır oluşluluk maddelerini yerine getirebiliyor olması gerekir. Tuvalet eğitimine hazır oluş maddelerine buradan ulaşabilirsiniz.Çocuğunuzun tuvalet eğitimini tamamlamış gibi görünse de aslında kakasını yaptığında tepki göstermesi, kaka yapmayı iğrençlik-kötülük gibi kavramları ile yanlış bir bağlantı kurmuş olma olasılığı yüksek. Deneyimlediğiniz bu durumda psikolojik destek almanız gerekir. Psikolojik destek ile çocuğunuzun tuvaletini yapmaya gösterdiği tepkiye uygun anne-baba tutumları hakkında bilgiye ulaşabilir hem de çocuğunuzun bu durumdaki tepkisinin değişimlenmesine yardımcı olunur.

3 yaşındaki çocuğunuzun bilişsel gelişimin gittiği yuva, sizin evde birlikte yaptığınız etkinlikler yeteri kadar destekleyecektir. 3 yaş çocuğunuz ile birlikte oynayabileceğiniz ve yapabileceğiniz etkinlik önerilerine buradan ulaşabilirsiniz. Eğer 3 yaş çocuğunuz bir konuda çok yetenekli ise ilerleyen yaşlarında bu yeteneğini gözlemleyebilirsiniz ve bu yeteneğini geliştirme yönünde adım atabilirsiniz.3 yaş – 4 yaş çocuğunun gelişim takip listesini de burada inceleyebilirsiniz.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com