4 Yaş ve Agresyon Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

 soruuSoru: Merhaba benim 4 yasinda bir oglum var.krese gidiyor gecen senede 3 yas krese gitti.oglumun insanlara yaklasimi sert kizgin,sinirli.genellikli buyuklerin nasilsin ,merhaba,senin adin ne gibi yaklasimlarina verdigi tepkiler cok agresif,kirici hatta bazen fiziksel olarak zarar vermek ister gibi.normalde cok hareketli.silahlari cok seviyor hic silah almamamiza ragmen,polis asker dizileri merakli cok,ki siddet iceren diziyi birakin czgi film bile izletmiyoruz.bizim koydugumuz kurallara genelde itiraz eden.hayirlari cok olan bi cocuk.sabirli ve duyarli yaklasmamza ragmen neden hala bukadar agresif anlamis degilim.Yardimci olurmsunuz lutfen.

Cevap: Merhaba,

Yapılan araştırmalar çocuklarda agresif tutumun bir çok nedenden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Agresif tutum:

  • Genetik, yapısal etkenler
  • Ebeveynler ile bağlanma örüntüsü
  • Yaşamında devam eden veya çözülmemiş huzursuzluklar
  • Agresif davranışı pekiştirecek rol modellerin oluşu (ebeveyn, film karakterleri vb.)
  • Otoriter ebeveynlik stili
  • Ailede yaşanan bir stres faktörü, sorun vb. etkenlerden kaynaklanabilmekte.

Ailenizde kabul edilen ve edilmeyen davranışları (vurmak vb.) netçe ifade etmeniz önemli. Kabul edilmeyen davranışların sonuçlarını belirtin ve kabul edilmeyen davranışı gözlemlediğinizde tutarlı olarak hep aynı sonuç ile karşılaşmasına özen gösterin. Agresif davranmadığı durumları takip edin ve hemen onun bu iyi davranışını ona iletin, takdir edin.

4 yaşta çocuğunuzu saldırgan içerikli filmlerden, oyunlardan uzak tutsanız da gelişim evresi olarak oğlunuz agresyonunu bir şekilde dışarı atacaktır (silah oyuncak almasanız bile Legolarından bir silah yapabilir örneğin) . Çocuğunuzun agresif davranışını tetikleyen durumları gözlemlemeniz yararlı olabilir.Bazı durumlarda çocuklar ilgi çekmek içinde olumsuz davranışlar sergileyebilmekte. Ancak insanlara bu agresyonunu yansıtması; kişilerin genel sorularına tepkili olması ifade ettiğiniz gibi çok agresif, kırıcı hatta bazen fiziksel olarak zarar vermek istermiş gibi davranması, agresifliğinin yapısal veya yaşamındaki bir huzursuzluktan da kaynaklı olabileceğini düşündürüyor. Sizden oğlunuz ve aileniz hakkında daha fazla bilgi almadan ne yazık ki uygun öneriler getirmek mümkün değil. Ancak agresif davranışları çok olan çocuklarda ileride davranış sorunları, sosyal ilişkilerinde sorunlar ve akademik sıkıntılar ve otorite ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Agresif davranışlar sergileyen çocuklara erken psikolojik müdahale ile duygularını ve kendilerini kontrol edebilmeyi öğretmek, sorunları agresif olmayan çözümler üretebilmeyi ve uygulamayı öğretmek için mutlaka gereklidir.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com