4 Yaş Çocuğu ve Disiplin Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: İyi günler .soru-isareti-11
Benim 4,5 yaşında kızım 1.5 yaşında da oğlum var …
Kızım sürekli ortaliği karıştırma kendi başına yemek yada başka bişey yapıyor…
Dayanılamaz bişey unu alıp odaya giriyor pizza yapıyor makyaj çantamı karıştırıyor..
Boyama kitabını kesiyor sekilleri çıkartacakmış kalemlerle de duvarları yazıyor…
Kardeşiyle birbirlerini dövüyorlar
Oğlum zaten bütün çocukları dövüyor çimcikliyor… Oynamak istiyor bişeyler
Atıyor…
Kızmıyorum sakın olmaya çalışıyorum ama olmuyor …
Ne yapmam lazım lütfen yardım
Cevap: Merhaba,
Öncelikle kızınızın ile oğlunuzun arasındaki kardeş ilişkisinin mutlaka düzenlemesi gerekiyor gibi görünüyor. Kardeş kıskançlığı hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca 4 yaşındaki kızınıza sınır koyarak onun daha güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Çocukların hepsi sınırlar çerçevesinde kendilerini daha rahat, huzurlu ve güvende hissederler. Bu nedenle kızınızın uygun bulmadığı davranışları sınırlandırabilirsiniz.Kızınıza yemek yapma etkinliğini mutfakta yapabileceğini ona özel mutfakta kullanabileceği kaşık, önlüğü olacağını iletebilirsiniz. Sınırlandırmaları yaparken çocuğunuza o davranışı/etkinliği sürdürebileceği uygun bir mekan /ortam sağlamak ve kızınızı oraya yönlendirmek faydalı olacaktır(örn. pizza yapacak ise mutfak tezgahını kullanması gibi).4 yaşındaki kızınız ile kaliteli zaman geçirirken yapabileceğiniz 4 yaş etkinliklerine buradan ulaşabilirsiniz.
Oğlunuzun atma davranışı, 1 yaş için sık görülen bir oyun türüdür. 1 Yaş çocuklarında oyunun yeri ve gelişimi hakkındaki yazıya göz atabilirsiniz.1 yaşındaki oğlunuzun zarar verici davranışlarını da sınırlandırmanız gerekir. Saldırgan davranışları sınırlamadaki genel önerilere buradan ulaşabilirsiniz.
Kızınıza sınır koymada güçlük yaşamaya devam ettiğiniz, kardeş ilişikilerinde olumsuzlukları gözlemlediğiniz noktada mutlaka  çocuk psikoloğundan psikolojik destek alın.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com