4 Yaş Çocuğuna Engelli Kişileri Anlatma Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Merhabalar, öncelikle siteniz sayesinde birçok önemli bilginin doğrusunu öğrendiğimiz için teşekkürler 🙂 Benim sorum çocuklarımıza engelli kişileri nasıl anlatmalıyız ? Benim oğlum soru-isareti-74,5 yaşında merak ediyor, birgün komşumuzun bacağından engelli kızıyla asansöre bindiğimizde oğlum bu abla hasta mı anne sordu? Dondum kaldım, hık mık ettim değil oğlum dedim ama kız da çok üzüldü 🙁 Oğluma bunu en güzel şekilde nasıl açıklayabilirim ?

Cevap: Merhaba,

Öncelikle teşekkür ederim, siteden faydalandığınıza çok sevindim.4 yaşta çocuklarda artık kendi gelişimlerinden farklı gelişen kişileri fark eder ve onları merak eder.Merak konularındaki sorularıda genellikle utanılacak bir şey olmadığını düşünerek kişileri yanında sorarlar.Bu noktada çocuğunuzun sorduğu sorulara kısa, öz ve yaşına uygun cevaplar vermek uygun olacaktır. Deneyimlediğiniz durumda örneğin:”Sanırım bacağı ile ilgili bir sorun yaşıyor” denilebilir.  Bir çok engelli kişi onlara sorular sorulmasını, onlara uzun süre bakılmasına tercih ettiklerini belirtir. Eğer engelli kişi ile bir samimiyetiniz var ise çocuğunuz o kişi ile de sohbet edebilir. Çocuğunuz engelli bir kişi hakkında “onun neyi var ” gibi sorular sorduğunda, o kişiye baka kaldığında çocuğunuzu ortamdan uzaklaşırmak engelli kişiyi rahatsız edebilir. Bu durumda çocuğunuza bu durumda o kişinin farklı iletişim kurduğunu,yürdüğünü söylebilirsiniz.Eğer dilerseniz o kişi ile iletişim kurmasına fırsat tanıyabilirsiniz. Tabii ki bu noktada engelli kişininde iletişim kurmaya açık olup olmadığını gözlemleniz önemli.Çocuğunuzun bu konudaki merakı ona farklılıkları öğretmek anlatmak için iyi bir fırsat. Eve gittiğinizde okulunda, çevrenizde olan farklı kişilerden ona bahsedebilirsiniz.Sohbetinize her kişinin ortak özelliklerinden ve farklı özelliklerinden bahsederek başlayabilirsiniz(bazıları sarışın, bazıları yeşil gözlü,bazıları uzun boylu, bir çoğumuz duyabiliyoruz, görebiliyoruz vb.).Sohbetiniz sırasında ona sadece engelli kişileri değil, farklı gelişen kişilerden de bahsedebilir; çocuklara uygun kitaplardan da faydalanabilirsiniz. Örneğin; Down sendromlu bir arkadaşım var(Tübitak yayınları),Duymamak down sendromuböyle bir şey (Tübitak Yayınları), .Hikaye kitaplarını kullanırken 4 yaşında çocuğunuza tüm yazıları okumaktan çok resimler üzerinden ona kısa bir anlatım yapmanız daha faydalı olacaktır. Sorularına olabildiğince net ve kısa cevaplar verin.Çocuğunuzla engelli kişiler hakkında konuşurken çocuğunuza fazla bilgi yüklemekten kaçının, olabildiğince sorduğu sorulara cevap verin.Çocuğunuzun asla engelli kişilerle dalga geçmesine/alay geçmesine izin vermeyin.Gerektiği durumlarda ona bunun kırıcı olduğunu anlatın ve o kişiden özür dilemesini isteyin.

Bir yorum

  1. merhaba benim kızım 6 yasıda ve ana okuluna gidiyor kizım icine cok kapanık evdede okuldada sokaktada okula gitmesine ragmen acılamadı okulda birsey yaparsam bana kızcaklar diye düsünüyor evdede bu sekilde ve ben kızımı boyle gördükce cok uzuluyorum icine kapanık olması sebeiyle kendiide arkadslarına cok ezdiriyor bu sene 1 sınıfa baslıycak busekilde olmasından cok korkuyorum derslerinde basarı olamıycak endisesi basladı bende sizden yardım bekliyorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com