Yaşlara Göre Oyunun Yeri ve Gelişimi: 4 Yaş Çocuğu

4 Yaş Çocuğu4-yas-etkinlik

İnce motor beceriler gelişmiştir, el-göz uyumu sağlanmıştır, dolayısıyla yaratıcı sanat faaliyetleri sevilen oyun türleridir- boyama, şekil çizme-kopyalama, kesme yapıştırma, katlama, yapbozlar, basit kart oyunları gibi. Masal dinleme ve kitap bakma merakı artmıştır, baştan sona hikayeyi dinleyebilir, sonrasında sorulan soruları cevaplayabilir. Oyun saatinde ender olarak sorun çıkar, genelde bu yaşta daha uyumlu ve hoşgörülü, paylaşımcı ve anlayışlıdırlar. Her materyal, her oyuncak ilgisini çekerse de özellikle düşkün olduğu tekrar, tekrar oynadığı oyun da vardır. Hayal gücünün kuvvetlendiği, gerçek ve hayali ayırt etmeye başladığı bir evre olduğu için bol bol dramatizasyon oyunları görülür-evcilik oyunu, meslekler favoridir. Hareketli olduğu için oyun için geniş alana ihtiyaç duyar.

4.5 yaş – 5 yaşa doğru oyunda kazanmak ön plandadır, kurallı oyunlarda sıklıkla mızıkçılık veya kuralları değiştirme eğilimi gözlenir; sorunların çıkma nedeni genelde kural ihlalleridir. Dolayısı ile grup oyunlarında uyumlu ise de, yetişkin denetimi halen gerekmektedir.

Bu yaşta özgüveni, dış dünyaya uyumu ve farkındalığı daha olumludur, sorunlar sözel tartışmalar ile çözülebilir, 20 dakikaya kadar sorunsuz oynayabilir.

İstenmeyen ferdi dışlama davranışı yine vardır, sevdiği kişiye “en iyi arkadaşım” adlandırması da vardır. Hatta bu arkadaşı paylaşmak durumunda ise kıskançlık duyguları sergilenir. Cinsler arası ve hemcinsleri ile “cinsel “oyunlar ve konular gündeme gelir-doktorculuk sık görülen oyundur. Bedenleri ve işlevleri ile ilgili çok sohbet olur

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com