4 Yaş Çocuğunda Dürtüsellik Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

soru ve cevapSoru: Henüz kreşe başlayan 4 yaşındaki oğlumda kreş pedagogu dürtüsellik gözlemlediğini söyledi. Yapmak istemediği bir şey olduğunda ağlama, zaman zaman arkadaşlarını itme gibi davranışlarda bulunuyormuş. Dürtüsellik nedir ve aile olarak neler yapabiliriz?

Cevap: Merhaba,

Dürtüsellik; davranışları kontrol edememe, bir davranışı yapmadan durup düşünememe olarak tanımlanabilir. Örneğin çocuğunuz sınıf ortamında boyama yaparken bir anda arabaya göz takılır ve kalkıp arabayla oynamaya başlar. Öğretmeni uyarsa bile bu istediğinden vazgeçmede güçlük çekebilir ve aralıklı olarak boyama süresince arabaya gitmeyi sürdürebilir. Dürtüsellik küçük yaşlarda (2-3 yaş) normal olarak karşılanır, yaşı büyüdükçe isteklerini erteleyebilmeyi, dürtülerini kontrol edebilmeyi öğrenmeleri beklenir. Dürtüselliğin sebebi araştırmalar sonucunda tek bir nedene bağlı bulunmamıştır. Ancak dikkat sorunları, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, çocuklukta agresif yapı, çevresel etkenler, cinsiyet dürtüselliği etkileyen faktörlerdendir.

Oğlunuzun arkadaşlarını itme gibi istenmeyen davranışları sergilediğinde hemen geri bildirim verilmelidir (Bu uygun bir davranış değil. Arkadaşlarımızı itmiyoruz, canları acıyor.)Davranışı tekrarladığında kısa bir mola verilebilir. Ancak dürtüsel bir yapıda ise bu molayı dayanabildiği sürenin üzerine 30 sn eklemek şeklinde yapmak, molasını tamamladığında onu takdir etmek önemli.

Genel olarak ev ortamında bir etkinliği sonlandırmadan diğer etkinliğe geçmeyin. Eğer etkinlik sırasında sıkıldığı fark ederseniz veya ifade ederse “Bu son olsun.” Diyerek etkinliği sonlandırdığınızı ifade edin. Bir oyun oynarken dikkatini sadece o oyuna vermesine özen gösterin. Yani oyun oynarken televizyonun açık olmaması, aynı anda iki iş yapmamak gibi. O gün sizinle birkaç oyun oynamak istiyor ise birlikte öncelikle hangisini oynayacağınızı, daha sonra hangisini ve en son hangisini oynayacağınızı planlayın ve bu plana uymaya özen gösterin.

Dürtüsellik dikkat eksikliği, hiperaktivite için uyarı işarettidir. Hazırlık sınıfında veya ilk okul birinci sınıfta dürtüsellik ile baş etmek daha güç olabilmektedir. Bunun nedeni çocuğun dürtüsel olmasından dolayı kurallı ortamlara toleransının düşük olmasıdır. Oğlunuz için bir psikolojik ve eğitimsel destek alarak, öncelikle hayatını etkileyen bir dürtüselliğinin olup olmadığının değerlendirilmesi önemli. Eğer dürtüselliği ön planda ise dürtüselliğinin hayatında olumsuz etkilerini kaldırmak, kendini kontrol edebilme becerisini artırmak için öneririm. Bu destek sürecinde siz ebeveynleri olarak ev ortamında, çocuğunuzun kendini kontrol edebilme becerisini nasıl destekleyebileceğinize pekiştirebileceğinize dair bilgi edinebilirsiniz.

 

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Bir yorum

  1. Merhaba oğlum 6.5 yaşında hareketli bir çocuktu.kardeşi olduğunda bazı sorunlar yaşadık.özellikle bağırıyordu avaz avaz.psikiyatrise gittik.öfke patlaması ve davranış bozukluğu dedi.dikkat eksikligide var dedi.risperdal önerdi.bağırma lari biraz azaldi.bikaç ay sonra derslerinde başarısız diye ritalin başladı ama ilacı alınca bikaç saat iyi sonrası çok sinirli bağırıyor vuruyordu.tam bir felaketti.durtusellik dedi doktor.geçici bir süre ritalini kesti.risperdala devam.ama yinede ritalin kullanmalı diyordu.ama çocuğum arkadaşlarına vuruyor.sinirli ,öğretmenine vuruyor her geçen gün kötülesi yor.uyurken bile bagiriyor.risperdalde ise yaramıyor anlamıyorum??? ne yapmalıyım??? eğ çekildi bişey yok.yardımcı olursanız sevinirim.çaresiz üzülen bir anneyim

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com