Çocuk ve Eğitim Sistemi: 4 4 4 Eğitim Sistemi

4 4 4 eğitim sistemi Nedir?yeni-egitim-sistemi

4+4+4 Eğitim sisteminde zorunlu eğitim 12 yıla çıktı. Eski sistemde 66 aylık çocuklar okul öncesi eğitimlerine devam ederken, yeni sistem 66 ayını doldurmuş çocukların ilkokula başlamasını ön görüyor.

1.sınıfa başlayacak çocukların ilk 14 hafta boyunca boyama, eşleştirme,  çizgi çalışmaları, kesme- yapıştırma çalışmaları, hikâye oluşturma ve anlatma, olay sıralama, resimler arası farkları bulma, rakamları tanıma ve tanımlama, duyduğunu anlatma, sesleri ayırt etme, kendini tanıma, arkadaşlarını tanıma, değerleri tanıma, nesneleri gruplama, örüntü tamamlama, görsel algı destekleyici çalışmalar ve basit ölçme gibi çalışmalar yapacakları açıklandı.

Fakat 66 aylık çocuğun 40 dakika boyunca kesintisiz dikkatini yoğunlaştırmada, etkinlik geçişlerinde dikkatini sürdürmekte ve tek bir etkinlik ile uzun süre ilgilenmede güçlük çeker.84 aylık çocuklar bile okula ilk başladıklarında 40 dakika yoğun bir ders işlenişi sırasında yerinde oturmakta, dikkatini toparlamakta zorlanır.66 aylık çocukların çoğunun okul öncesi eğitim almadıkları öngörülürse verimli ders ortamı sağlamak güç olacaktır.

Ayrıca sınıf içi yaş farkının da çok fazla olabileceği tahmin edilmektedir. Yeni eğitim sistemi 4+ 4+ 4, 66 aylık çocuk ile 83 aylık çocuğun aynı sınıfta, aynı eğitimi görebileceğini ifade etmekte. Bu koşulda 7 yaşındaki çocuklar 5 yaşındaki çocuklar ile aynı sınıf ortamında olabilir. Bu dönemlerde 6 aylık yaş farkları bile çok değişim gösterirken, iki çocuk arasındaki 2 yaş farkı onların birçok alanda farklı becerilere sahip olacakları tahmin edilebilir. 60-66 aylık çocukların el-göz koordinasyonu, ince motor, kaba motor, öz bakım ve dikkat becerilerinin ilkokula başlaması için yeterince gelişmemiş olması nedeniyle zorlanmaları mümkündür.

4 4 4 eğitim sisteminde şartlar böyleyken …..

Yeni eğitim sistemi 4+ 4+ 4 Çocuğumu Nasıl Destekleyebilirim?

-Okuldaki çalışmaları takip edebilmesi ve sınıfın hızına uyum sağlayabilmesi için evde yapacağınız eğlenceli ve eğitici etkinliklerin katkısı fazladır.

-Okul ile iyi iletişimin kurulması, okulun eğitim sistemini yakından takip etmeniz açısında önemlidir. Sınıf öğretmeni ile iletişiminizi sıkı tutarak, çocuğunuzun durumunu takip etmek ve değerlendirmek için okuluna ziyaretler de bulunun. Bu ziyaretlerin okul senesi boyunca istikrarlı olarak belirli aralıklarla olmasına özen gösterin.

-Okul sonrası çocuğunuza birebir, sakin ve kaliteli vakit tanımanız ve ayırmanız onu duygusal olarak rahatlatacaktır.

-Sınıf arkadaşları ile kıyaslama yapmaktan kaçının. Ondan daha iyi olduğunu düşündüğünüz arkadaşını ona sürekli övmeyin, çocuğunuzda yetersizlik duygusu ve özgüven eksikliği yaratabilir.

-Çocuğunuzu kendi içinde değerlendirin. Kendinden büyük arkadaşı olabileceğinden aralarında karşılaştırma yapılamaz.

-Çocuğunuzdan beklentilerinizin onun yaşına ve gelişimine uygun olmasına dikkat edin.

-Evde psikomotor, dikkat, bilişsel becerilerini destekleyebilecek aynı zamanda keyif alabileceğiniz aktiviteleri yapabilirsiniz. Böylece etkinlik sırasında sizinle sohbet etme fırsatı yaratır, çocuğunuzun yaşadıklarını paylaşabilirsiniz.

-Okuldaki eğitim programında yer alan becerileri, evinizde Pandakutu ile keyifli bir şekilde tekrar edip, pekiştirebilirsiniz. Her Pandakutu’nun etkinlikleri okul müfredatının içeriğine uygun olarak uzmanlar tarafından tasarlanmıştır.

-Çocuğunuz ile iletişiminizi kuvvetli tutun. Paylaşımlarınızı sürekli kılmaya çalışın. Aranızdaki iletişimin kuvvetli olması hem okul hayatını takip etmenizi ve gerektiğinde müdahale etmenizi kolaylaştırır, hem de çocuğunuzun duygusal desteğe ihtiyacı olduğunu daha çabuk fark etmeniz açısından önemlidir.

-Okuldaki arkadaşlıklarını desteklemek için hafta bir arkadaşlarıyla vakit geçirmesi için planlar yapabilirsiniz. Tek seferde fazla sayıda çocuk olmamasına dikkat edin çünkü sınıf ortamındaki kalabalık arkadaş grubunun yanında daha derin arkadaşlıklar kurmasına yardımcı olursunuz.

-Oyun çocuğu olduğunu unutmayın. Öğretmek istediğiniz beceri ve değerleri oyun yolu ile zorlamadan keyifle kazandırabilir, pekiştirebilirsiniz.

-1.sınıfa başladığında sizin ile geçireceği zaman azalacaktır. Bu sebeple çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmeniz çok daha önem kazanır.

Çocuğunuzu bir eğitim kurumuna teslim ettiğinizde sorumluluğunuz bitmemektedir. Ebeveyni olarak çocuğunuzun eğitime katkınız hiç sona ermeyecektir. Bu bilinç ile hareket ederseniz, öğrenci ve veli olarak daha verimli ve mutlu bir eğitim-öğretim süreci geçirirsiniz.

 

60 aylık çocukların ilkokul birinci sınıf öğrencisi olarak nitelendirilmeleri, eğitimin içeriğinin ne şekilde olacağının belli olmaması, bu çocukların beyin gelişimleri açısından neredeyse yüzde 10-15’inden daha fazlasının hazır olmadığı bir eğitim sisteminin içerisine girmeleri bence uygun değil.’’(Prof. Dr. Yankı Yazgan)

‘’Farklı yaşlardan çocukların birlikte okuması da ayrımcılıklara sebep olacaktır. Duygusal olarak yaralanabilirler, bir kısmı bilişsel olarak gelişmemiş olacak, sosyal olarak hazır olmayabilirler. Ayrıca okulların 5 yaşa uygun hazırlanıp hazırlanmadığını bilmiyoruz.’’(Prof. Dr. Fatma Gök)

 

 

 

 

 

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com