6 Yaş Çocuğunda Cinsel Gelişim Hakkında OKuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: Merhaba,
2006 doğumlu bir oğlum var.2 yaşını doldurmadan babası ile ayrıldık ve baba ile çok az görüşüyor. Babasının onu cocuk-psikoloji-sorusevmediğini ve ona değer vermediğini düşünüyor. Babayla ilgili hiçbir zaman olumsuz birşey söylemedim oğlum kendi yaşayarak bu düşünceye kapıldı. Bir süredir babasının ona yaşattığı travmaların olumsuz etkileri nedeniyle oyun terapisi alıyor. Oğlum bana göre çok sorunlu bir çocuk değil ve hiçbir zaman da olmadı. Terapist de aynı şeyleri söylüyor. Son dönemde olan iki olay beni korkuttu. İlkinde 6 yaşında olan kız arkadaşının odasında kızın cinsel organına bakarken annesi yakaladı. İkincisinde en sevdiği kendi yaşıtı erkek arkadaşına pantolonunu indirip organını gösterdi. İkincisini ben gördüm ve inkar etti. Terapist normal dedi ama içim rahat değil. Acaba kaçırdığı bir nokta mı var?Bana fikir verebilirseniz çok sevinirim.

Cevap: Merhaba,

Çocuğunuzun bu süreçte oyun terapisi desteği alıyor olması travmaları çözümleyerek sağlıklı psikolojik gelişimi olan bir birey olmasına yardımcı olacaktır. Gözlemlediğiniz cinsel içerikli olaylar bu yaş grubunda sıklıkla gözlemlenir. 6 yaş çocuğunda cinsel gelişim ve cinsel eğitim hakkındaki yazımda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

2 yorumlar

  1. Merhaba

    Konuya nereden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum. Çalışan bir anneyim ve kızıma komşum bakıyor okuldan o alıyor.Komşumun iki kızı var ve dün bana bir hata yaptıklarını benim kızımla onun büyük kızını dudak duağa yakaladığını söyledi.Oruç tutmam sebebiyle tansiyonum çıktı o an ne yapacağımı bilemedim. Onlara çok fazla kızdığını ve uyumaları gerektiğini söylemiş.şok oldum utandım. son dönemlerde kızımı fazla eleştirdim söz dinlemediğinden dolayı gittiğimiz bir yerden gelmek istemediğinden ders yapmak istemediği için 30-40 kere kızdığımıda biliyorum hatayı kendimde aradım.neyi kaçırdım diye düşündüm son dönemlerde özel bölgesini kaşırken çekiştirirken görüyordum yapmamasını bir problemi varsa tuvalate gitmesini çamaşırını değiştrimesini söylüyorum ortam içinde yapmaması konusunda onu uyarıyorum ama elimizde olan bu sonuç var aldım karşıma konuştum arkadaşımın anlatımından sonra ama kendimi zor tutuyorum duygusal karmaşa yaşadım o an neden böyle olduğunu niye böyle bir oyun oynadıklarını sorduğumda diğer arkadaşının anne babacılık oynayalım dediğini söyledi ve öpmek istediğini söyledi o mu öptü sen mi dediğimde ilk o öptü ikimzde anne dedi zor konuştu benimle daha sonra parka çıkardık hiçbirşey olmamış gibiydi.odasını başka brisi kullandığı için ve bir süredir bizimle yatıyordu ama en son yatağıda ayırdım dün akşam tekrar gece 5 kere yanımıza geldi artık böyle olacağını bizimle yatamayacağını ifade ettim. Ne yapmalıyız eşimle çok endişeliyiz daha doğrusu ben endişeliyim ona nasıl davranmalıyız? yardımcı olursanız çok sevinirim sinirlerim bozuluyor ağlamak istiyorum aklıma her geldiğinde arkadaşımın bana anlatışını dinlerken duydugum utanç aklıma geliyor benim kuzum da küçük ama sevgiler…

  2. Mrb benim 2011 doğumlu oğlum var okula başladıktan sonra ben uzandığım zaman bacağına sürtünüyor ne yapmalıyım

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com