6 Yaş Çocuğu ve İletişim Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru-Sorma

Soru:  Sayın Ayşe Hanım, benim 6 yaşında oğlum var fakat benimle iletişimi inanılmaz kötü beni hiç dinlemiyor yapma dediğim herşeyi yapıyor önceden böyle değildi çıkmazdayım bana yardımcı olursanız sevinirim okula başlayacak ve kardeşi olacak lütfen bana yardımcı olun ne yapacağımı bilmiyorum.

Cevap: Merhaba, çocuğunuzun yapılmaması gereken şeyleri yaptığını ve onu önleyemediğinizden bahsetmişsiniz. Çocuklara ne kadar çok ‘hayır’ kelimesini kullanırsak, bu kelimenin anlamı ve gücü kadar fazla yok oluyor. Size önerim; yapılmamasını istediğiniz öncelikli 3-4 davranış belirleyin.Bu davranışların neden kabul görmediğini çocuğunuza açıklayın ve bu davranışı yine de yaparsa sonucunun da ne olacağını (o anda birlikte yaptığınız etkinliğe ara vermek gibi) önceden ona açıklayın.İstenmeyen davranışı tekrarladığında ilk olarak onu uyarın ve davranışın sonucu hatırlatın.Devam ettiğinde belirttiğiniz sonucu uygulayın.
Çocuğunuz ile iletişiminizin kuvvetlenmesi yakın zamandaki iki yenilik açısından çok önemli.Çocuğunuzu onu yargılamadan ve sadece onu anlamaya çalışarak dinlemeye gayret gösterin.Konuşmanız sırasında onu anlayamadığınızı düşünüyorsanız soru sormaktan çekinmeyin.Duyguların paylaşımı da çok önemlidir.Hem siz kızdığınızda, mutlu olduğunuzda ve/veya üzüldüğünüzde bunu ifade etmeniz hemde çocuğunuza bu fırsatı vermeniz gereklidir.Çocuğunuz duygularını tanımlayamadığında onun yerine ” Biraz üzülmüş olabilir misin?” gibi sorular sorabilir ona yardımcı olabilirsiniz.Konuşmalarınız sırasında onu kayıtsız, şartsız sevdiğinizi hissettirin ve fiziksel temasta bulunmaktan (sarılmak, başını okşamak vb.) çekinmeyin.
Okula başlıyor olmak aynı zamanda bir kardeşinin olacak olması çocuğunuz için hayatında büyük değişikliklerdir.Kardeşi için onu iyi hazırlamanız gerekir.Kardeşinin gelmesi ile ona olan sevgi ve ilginizin değişmeyeceği telkinini sıklıkla vermeniz yararlı olacaktır.Kardeşi doğduğunda, oğlunuzla baş başa kaliteli zaman geçirmeniz bu dönemi daha rahat atlaması için destek olacaktır.
Bu konular çok detaylı ve her ailenin yapısını bilmek gereklidir.Güçlük çektiğiniz alanlar ve yakın dönemdeki değişiklikleri rahat karşılayabilmek için  psikolojik danışmanlık almanızı öneririm.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com