7 Yaş Çocuğu ve İlkokul Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

Soru: 7 yaşında kızım var, ilkokula bu sene başladı. 3 aydır okula saoru-isareti-9keyifli gidiyordu fakat bir haftadır okula gitmek istemiyor, gerekçe olarak sıkıldığını söylüyor öğretmeniyle görüştüm teneffüslere bile çıkmıyormuş. Ben 7 senedir işe ara vermiştim 15 gündür çalışmaya başladım, aklıma ilk gelen bu sebep oldu fakat çalışmamı istemese akşamları ve sabahları bana kötü davranır yemek yemeyi keser ama benimle çok güzel konuşuyor beni hiç üzmüyor. Okulla veya arkadaşlarıyla ilgili problem olabilir mi? inanın ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilmiyorum bana yardımcı olabilir misiniz?
Cevap: Merhaba,
Bahsettiğiniz durumda okulu ile ilişkili bir sıkıntı yaşama olasılığı daha yüksek olabilir.Teneffüslere çıkmaması, arkadaşlık ilişkilerinde bir güçlük çekiyor olmasına dair bir işaret olabilir.Okul ile iletişime geçerek kızınızın sosyal ilişkileri hakkında bilgi alamanız önemli. Ayrıca kızınız ile okul hakkında paylaşımda bulunabilirsiniz.”Seni okula gitme konusunda keyifsiz görüyorum..” gibi bir başlangıç yaparak neden sıkıldığını, neyin değişmesinin ona iyi gelebileceği hakkında konuşabilirsiniz.Ancak burada önemli nokta değiştiremeyeceğiniz koşullar için, değişim sözü vermemeniz.
Kızınız ile kaliteli zaman geçirmeye devam etmeye özen gösterin.Kaliteli zaman geçirirken ben ilişkinizi kuvvetlendirirsiniz hemde kızınızın ile farklı konularda paylaşımlar için büyük fırsat yaratmış olursunuz.
Kızınızın ilkokul deneyiminin keyifli olması ilerki akademik hayatı için önemli.Bu nedenle yaşadığınız durumu çözümlenemediği durumda mutlaka kısa sürede bir psikologdan destek almanızı öneririm.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com