8 Aylık Çocuk ve Fizik Tedavi Hakkında Okuyucu Sorusu ve Cevabı

soru-isareti-8Soru: merhaba iyi çalışmalar.isimsiz lütfen.
bizim 8 aylık bi oğlumuz var ve beynindeki bi sorun yüzüden sağ elini ve ayağını aktif kullanamıyor.2 haftadır fizik tedaviye başladık ve biz evde de hareketlerini yaptırıyoruz. diğer eliyle oyuncaklarıyla oyalanırken sağ tarafını çalıltırıyorum hareket ettiriyorum ama son bi kaç gündür reddediyor.eskiden çok sakin ve uyumlu olan bebeğimiz çok sinirli olmaya başladı ve her şeyi eliyle itip ağlamaya başladı.uykusu eskiden çok iyiydi bu haftalarda uykusu içinde sık sık ağlıoyor.fizik tedavimiz en az 10 yaşına kadar devam edecek ve ayağında aksama kalacakmış.koşar oynarken hareketleri kısıtlanacakmış.ileirde de arkadaşları arasında sıkıntı yaşamasından korkuyorum.bu dönemi en iyi şekilde nasıl atlatabiliriz.şuanda bebeğime nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum.evde hareketlerle ilgili çok sıkıştırmak istemiyorum ama onun geleceği için buna da mecburuz.

Cevap: Merhaba,
Ebeveynleri olarak sizlerde oğlunuz kadar farklı ve zorlu bir süreçten geçiyorsunuz. Oğlunuz kendindeki bedensel farklılığı ve ebeveynleri olarak sizin ona farklı davranışlarınızı (her gün belli hareketleri yaptırmanız, sizin bu duruma ilişkin duygularınız vb.) hissediyor olabilir. Bu nedenle daha öfkeli bir duygu durumunda olabilir.Oğlunuzun fizik tedavisi, 10 yaşına kadar süreceğinden bu uzun soluklu sürece öncelikle ebeveynleri olarak sizin daha sonra oğlunuzun psikolojik olarak hazırlanması önemli.Mutlaka bu süreçte çocuğunuzun psikolojisinin sağlıklı gelişimi (öz güveni, benlik saygısı, sosyal ilişkileri, duygusal gelişimi vb.) açısından en kısa sürede psikolojik destek almanızı öneririm.
Her gün hareketleri yaptırmanızın önemini anlıyorum fakat ilk başlarda 2 günde bir yaparak daha sonra sıklığını arttırmak oğlunuzun uyum süreci açısından daha olumlu olabilir.Ona yaptırdığınız hareketleri bir oyuna çevirmek de süreci olabildiğince keyifli hale getirmek önemli.Sadece egzersiz zamanında, sevdiği bir oyuncağı ona verebilirsiniz.Bu oyuncak sadece egzersiz zamanı oynanabilir olabilir.Ayrıca egzersiz yaptığınız süreyi çocuğunuz için olumlu olan bir şeyle eşleştirmekte  faydalı.Örneğin hareketleri yaptırırken ona şarkı söyleyebilirsiniz, masal anlatabilirsiniz.Yaşı ilerledikçe daha esnek ve olumlu öneriler geliştirilebilir.
Oğlunuza engellenmiş bir durum içerisindeymiş gibi davranmaktan kaçının. Her çocuk nasıl ise ona da aynı şekilde yaklaşın,bir çok şeyi başarabileceği konusunda onu yüreklendirin ve denemek istediği şeylerde onu yüreklendirin.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com