Çocuğunuzun Akademik Başarısını Desteklemek için 6 Öneri

akademik-başarı Çocuğunuzun akademik başarısını desteklemek için evde bazı düzenlemeler yapabilirsiniz.Çocuğunuzun okul çalışmalarından haberdar olmanız, hayatındaki düzeni korumanız ve ona destek olmak için yanında olduğunuzu hissettirmeniz öncelikle faydalıdır.Çocuğunuzun ilk okul yıllarında sizin çocuğunuza uygun olan çalışma düzenini ayarlamanız, öğrenme sürecine dahil olmanız çocuğunuzun öğrenme becerilerine destek olacaktır.

  • Okul ödevi/çalışması yapması için bir düzen belirleyin.Belirli gün ve saatlerde okul ödevi yapması önemlidir.Planlama ve organizasyon becerilerini öncelikle sizin belirlediğiniz düzen ile pekiştirirken ileri de de bu düzeni temel alarak içselleştirmesine yardımcı olacaktır.Çalışma saatinde okul ödevi yoksa, o zaman dilimini okuma saati olarak kullanabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun uyku ve beslenme düzenine özen gösterin.Uyku ve yemek yeme zamanlarını olabildiğince düzenli ve aynı tutmaya çalışın.Çocuğunuzun yeterli uyuduğunu ve gerekli besinleri aldığına emin olun.Çocuğun ev ortamındaki düzeni de dikkat becerileri ve planlama becerileri açısından önem taşır.
  • Çocuğunuzun çalışmalarını takip edin.Gerektiğinde ona yardımcı olun, öğrenme sürecini takip etmeniz zorlandığı alanları fark etmeniz de çok faydalı olacaktır. Çocuğunuzun hangi şekilde daha rahat öğrendiğini (yüksek sesle tekrar etme, yazarak, çizerek vb.)  gözlemlemeniz öğrenme sürecinde ona yardımcı olmanıza yardımcı olacaktır.
  • Çocuğunuzla not alması veya yapması gerekenleri işaretlemek için bir ajanda edinebilir, nasıl kullanacağını öğretebilirsiniz.
  • Çocuğunuzun çalışma ve okul ödevi sorumluluğunu ebeveynleri olarak üzerinize alamamanız önemlidir.Ancak belirli bir düzeni çocuğunuzla oturtmanız, onun okul çalışmaları için sorumluluk bilincini oluşturmadan önceki önemli bir basamaktır. Görevlerini hatırlamak için ona uygun bir yöntemi ona öğrettikten ve deneyimlettikten sonra onun hatırlaması için ona fırsat tanıyabilirsiniz.
  • Akademik başarı Türk eğitim sisteminde bir hayli önemli olmak ile birlikte, akademik başarı çocuğu betimlememelidir.Çocuğunuzu akademik başarısı ile değerlendirmeyin.Çocuğunuza eve geldiğinde okul ödevlerini sormak yerine günün nasıl geçtiğini sorabilirsiniz. Odak noktanızın okul ödevleri ve akademik başarı olmaması sizinle olan ilişkisi açısından önemlidir.

2 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com