anaokulu-cocuk

Çocuk ve Anaokulu: Çocuğunuzun İlk Okul Deneyiminde Alışma Süreci için Öneriler

Anaokuluna başlamak çocuğun gelişimini birçok yönden anaokulu-cocukdestekler. Çocuğun sosyal gelişimi, bilişsel gelişimi, duygusal gelişimi, fiziksel gelişimi anaokulunda arkadaşları ve yaptıkları etkinlikler ile pekişir ve gelişir. Ancak okula ilk kez başlama hem ebeveynler için hem de zaman zaman çocuklar için güç olabilmekte. Anaokulu, çocuklar için daha önce hiç karşılaşmadığı kişilerle dolu tamamen yeni bir ortam üstelik bir süre sonra kendini güvende hissettiği kişiden de kısa süreliğine ayrılması gerekiyor. Tüm bu yenilikler çocukta kaygı, endişe yaratabilir. Çocuğunuzun anaokuluna başlamaya hazır olduğuna karar verildiğinde, ebeveynleri ne kadar kararlı ve huzurlu olursa bu hisleri çocuklarına da yansıyacaktır.

Anaokuluna Başlamadan….

Çocuğunuzun endişelerini azaltın. Anaokuluna başlamadan çocuğunuz ile seçtiğiniz okulu ziyarete gidin, çocuğunuzla o ortamda biraz vakit geçirin. Etrafta olanları ona anlatın, neler yapacaklarını, kimlerin olacağından bahsedin. Evinizde yapmaktan zevk aldığı bir etkinliğin okulda da olması onu biraz rahatlatabilir ( örn, boya kalemleri ve renkli kartonlar)

Okula başlamadan, anaokulunu bir kaç kez ziyarete gidin. Öğretmeni ile tanışmasını ayarlayabilirsiniz, etrafı gözlemlemesi için ona fırsat yaratabilirsiniz. Okulda olan bazı düzen- kurallar ve etkinlikler hakkında bilgi alarak, çocuğunuzu bu düzen ve etkinlikler ile anaokuluna başlamadan bir süre önce evinizde tanıştırabilirsiniz. Etkinlik sırasında anaokulunda da böyle etkinlikler yapacaklarından bahsedebilirsiniz.

Anaokulu ile okula uyum sürecinin nasıl idare edildiği hakkında bilgi alabilir, kendi çocuğunuza neyin iyi gelebileceğine dair fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Mutlaka okulun psikoloğu ile çocuğunuzun okula alışma sürecini öncesinde konuşun. Bu süreçte ebeveynleri olarak sizlerin, nasıl bir tutum içerisinde olmanız çocuğunuzu rahatlatabilir hakkında bilgiler alabilirsiniz. Unutmayın ki her çocuğun uyum süreci ve süresi farklıdır, aynı şekilde her çocuğa bu süreçte aynı davranılması uygun olmayacaktır.anaokulu-cocuklar

Çocuğunuzun anaokuluna başlaması ile ilişkin ebeveynlerin duyguları da çok önemlidir. Kaygılarınızı , endişelerinizi, sıkıntılarınızı siz ifade etmeseniz de çocuğunuz sözel olmayan ipuçlarını çok kolay algılayacaktır. Bu nedenle bu süreçte ebeveynlerinde sakin, huzurlu olup çocuklarına güven vermeleri önemlidir. Örneğin, eğer çocuğunuzu anaokuluna verme konusunda kendinizi suçlu hissediyor iseniz çocuğunuz mutlaka bu duygunuzu alacaktır. Bu gibi durumlarda mutlaka anne-baba danışmanlığı alınması önerilir.

Siz çocuğunuzun anaokuluna başlaması konusunda kararlı, rahat olursanız çocuğunuzda anaokuluna başlama konusunda daha huzurlu olacaktır ve uyum süreci daha pürüzsüz geçecektir.

Anaokulunun İlk Günü

Çocuğunuz ile okula gittiğinizde öğretmeni ile onu tanıştırdıktan sonra olabildiğince nötr kalın. Böylece öğretmeni, çocuğunuz ile ilişki kurabilir. Siz geri durduğunuzda, sizin öğretmenine duyduğunuz güveni çocuğunuz fark edecek ve öğretmeninin güvenilir olabileceğini hissetmesi açısından önemlidir.

Çocuğunuz anaokuluna aşamalı olarak başlamalıdır. Önce birkaç saat, daha sonra yarım gün ve daha sonra öğle uykusundan sonra ve son olarak tam gün. Çocuğunuzu anaokulunda bıraktığınızda mutlaka çocuğunuz ile vedalaşın ve ne zaman geri döneceğinizi onun anlayabileceği şekilde ifade edin ( şu etkinlikten sonra, yemekten sonra vb.).Asla gizlice, çocuğunuz görmeden okuldan uzaklaşmayın. Çocuğunuz bu gibi durumda terkedilmiş hissedecektir, okula uyum sürecini ve güven ilişkinizi zedelemiş olursunuz.

Çocuğunuz ile vedalaşma rutininizin olması da çocuğunuza iyi gelebilir. Vedalaşmanızın çok uzun olmaması, kısa ve öz olması önemli. Bazı ebeveynler kapıdan el sallamayı tercih ederken, bazı ebeveynleri sarılarak vedalaşır. Çocuğunuza alışma süresinde kendini daha rahat hissetmesi için onun için önemli bir oyuncağını veya kendi resimlerinizi ona taşıması için verebilirsiniz.

Birçok çocuk ebeveynleri okuldan gittikten sonra kısa bir hüzünlü zaman geçirdikten hemen sonra arkadaşları ile oyuna adapte olur ve gününü neşeli ve eğlenerek geçirir.

Çocuğunuz anaokuluna alışmada zorlanıyor ise mutlaka sınıfa geçişini sağlayacak tanıdığı bir öğretmenin onu anaokulunun kapısında karşılaması uygun olacaktır. Bazı çocuklar hemen arkadaşlarının yanına gitme konusunda heyecanlanırken bazı çocuklar öğretmenlerine sarılıp, bir şeyler anlattıktan sonra sınıfa dahil olmayı tercih eder.

Anaokulunda gün içinde bir düzenin olması çocuğu belirsizliklerden uzaklaştırır ve güvende-rahat hissettirir. Örneğin, okula gittiği her gün önce kitap okuma saatiyle başlanması veya bir gün önce yapılanlar ve bugün için yapılacaklar hakkında sohbet edilmesi vb.).

Seçeceğiniz anaokulunun çocuğunuzun yapısına uygun olması ve okula uyum sürecini iyi yönetebilecek eğitimli ve deneyimli kişilerin olması da çocuğunuz için anaokulu seçerken çok dikkat edilmesi gereken etkenlerdir.

Okula alışma süreci zorlu olan ve uyum süresi uzun olan çocukların ve ailelerinin çocuk psikoloğundan psikolojik destek alması uygun olabilmektedir.

Okul ve Çocuk: Okulun ilk günü için öneriler hakkındaki yazıya da göz atabilirsiniz.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

6 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com