Çocukların Farklı Yaşlarda Yaşadığı Ayrılık Kaygısı

Ayrılık kaygısı, genellikle 8 ay civarında yükselişe geçer. Çocuklar, bu evrede ebeveynlerinin kendisinden farklı bireyler olduğunu iyice idrak ayrılık-kaygısıeder. Ebeveynlerinin onlarla olmaması durumda terkedildiklerini ve ebeveynlerinin asla geri dönmeyeceklerini hissederler. Ayrılık kaygısı her çocukta farklı sürelerde devam edebilir. Çocuklar gelişim dönemlerine göre ayrılık kaygısına farklı tepkiler gösterebilir.Çocuğunuzun ayrılık kaygısı yaşaması, çocuğunuzun gelişiminin bir parçasıdır ancak bu durum çocuğunuzun günlük hayatını etkilemeye başladığını hissediyorsanız bir uzmandan destek almanız iyi olacaktır.

 • Bebekte Ayrılık Anksiyetesini Azaltmak için Öneriler

6 ay civarında istikrarlı olarak belirli vakit geçirebilecek akrabalarınızı (anneanne, babaanne, teyze vb.) bebeğinizle vakit geçirmesi için hayatına dahil edin.

Çocuğunuza evden çıkarken vedalarınızı uzun tutmamaya özen gösterin. Çocuğunuza nereye gittiğinizi, ne zaman döneceğinizi( uykudan sonra, yemekten sonra vb.), yanında kimin olacağını belirtin. Ağlama krizlerinde onu öpün ve veda edin. Ağlamalarında gitmekten vazgeçmeniz onun bu davranışını sürdürmesine ve pekiştirmesine neden olur.

Çocuğunuzdan ayrılırken ağlamaması için gizlice ortadan kaybolmayın. Çocuğunuza her zaman veda edin ve gerekli bilgileri kısa halde ona iletin. Çocuğunuz bir oyuna dalmışken, uyurken gizlice çıkmanız size olan güvenini sarsacaktır. Siz evden çıkarken veda ettikten sonra, yanındaki yetişkinin sevdiği bir oyun ile dikkatini dağıtması daha uygun olacaktır.

Çocuğunuzun ayrılık kaygısını azaltmak için uyku zamanlarını, yemek zamanlarını (size ihtiyacı olabileceği)  ayrılık için seçmeyin. Daha çok oyun saatlerini değerlendirin.

Ayrılık kaygısı bu dönemden sonra sakinler ancak 12-18 ay civarında tekrar yükselişe geçer. Bu gelişim döneminde çocuk ,ebeveyni ile güçlü bir bağlanma gerçekleştirir. Dünyayı keşfetmek ister ancak bunu ebeveynini güven üssü olarak kullanarak yapmayı tercih eder. Bu gelişim döneminde çocuğunuz, odadan/evden çıktığınızda geri döneceğinizi algılar sadece yanında olmanızı tercih eder ve bunun için her yolu dener.

 

 • Çocukta Ayrılık Anksiyetesini Azaltmak için Öneriler

Çocuğunuzda ayrılırken birlikte geliştirdiğiniz bir vedalaşma rutininizin olması onu rahatlatacaktır. Örneğin sarılma, öpme vb. Bu ayrılık ritüeli çocuğa vedalaşma vaktinin olduğunu ve güvende olduğunu hissettirecektir.

Çocuğunuzla vedalaştıktan sonra yapması için bir görev verebilirsiniz. Örneğin sizin arkanızdan kapıyı kapatmak, tahta blokları toplamak, çocuğunuza odaya dönene kadar kitaplarını rafa koymasını istemekte bu görevlerden olabilir.

Çocuğunuza döneceğiniz zamanı onun anlayacağı şekilde belirtin.2 saat sonra döneceğin birçok çocuk için çok soyuttur. Bu nedenle döneceğiniz zamanı çocuğunuzun yaşamındaki bir aktivite ile anlatın (yemekten sonra, oyun saatinden sonra gibi).

 

 • Anaokulu Dönemindeki Çocukların Ayrılık Kaygısını Azaltmak için Öneriler

Çocuğunuzun kaygısını anlayın. Çocuğunuza, artık büyüdün ağlamak yok demek yerine, kaygısını anladığınızı belirtin ve ona sevginizi gösterin. Çocuğunuz ile olumlu ayrılıkları hatırlayabilirsiniz.

Çocuğunuz ile birebir kaliteli zaman geçirmeye özen gösterin. Böylece çocuğunuzun sizinle olan ilişkisi ve size olan güveni kuvvetlenecek ve ayrılık kaygısını kontrol etmesi kolaylaşacaktır.

Çocuğunuzun stresli olduğu dönemde uyku ve yemek düzenlerinin, okula gidiş, okuldan dönüş saatlerinin belli bir rutinde olması önemlidir. Çocuklar belirsizliklerde kendilerini kaygılı ve güvensiz hissederler.

Ayrılık kaygısı, aynı yatağı paylaşmak istemek, parmak emmek gibi zaman zaman farklı şekillerde de ortaya çıkabilir. Bu nedenle çocuğunuzda değişiklikleri yakından gözlemlemeniz gerektiği durumlarda destek almanız önemlidir.

ayse-imza

15 yorumlar

 1. Benim kızım 4 yaşında. Kreşe gidiyor yaklaşık 1 yıldır. Ancak hala çok sıkıntılı. gitmek istemiyor. her sabah bırakırken ağlıyor peşimden koşuyor. Sabah 8 de bırakıp akşam 7 de alıyoruz. evde olduğu zamanlarda gitmek istemediğini tatil olmasını istiyor, pazarlıklar yapıyor. ne kadar konuşup durumları anlatmaya çalışsamda ikna olmuyor. Kreşteki uzman arkadaşlarla paylaştığımda güniçinde sorun olmadığını söylüyorlar. Kreşle ilgili duyduğu herşey mutsuz ediyor. arkadaşlarından bahsetmiyor. sürekli evde olmak, evde oynamak onu mutlu ediyor. evde mutsuz bir çocuk değil. nasıl bir tavır alabileceğimiz konusunda yardımlarınızı rica ediyorum. Pervin

  • Pervin hanim merhaba,
   Dun sizden daha detayli bilgi alabilmek icin size mail attim.Eger elinize ulasmadiysa aysebasakerk@gmail.com adresine geri donebilirseniz sevinirim.

  • Pervin Hanım Merhaba,nerdeyse 2 yıl olmuş bunları yazalı.ama sizinle aynı sorunu yaşıyorum kızım 4 yaşına girmek üzere 9 aydır kreşe gidiyor.her sabah ağlıyor.sürekli yarın tatilmi anne diye soruyor..öğretmenini çok seviyor arkadaşlarını da ..gün içinde de gayet iyi ama bu sabah ağlamalarını aşamadık.siz ne yaptınız ne kadar sürdü ya da hala devam ediyor mu merak ettim..Ayrıca Ayşe Hanım bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com