cocuk-baba-iliski

Babalar için Küçük ama Çocuklar için Büyük Anları Hatırlamak

Küçük paylaşımlar en büyük etkiyi bırakabilir. Bazen gündelik kargaşa içerisinde çocuğunuzla ilişkiniz için önemli fırsatları kaçırıyor olabilirsiniz.

Çocuğunuz ile paylaşacağınız vakti bir rutine oturtun. Her gün veya en azından her hafta çocuğunuzla başbaşa yapacağınız bir aktiviteyi planlayın. Bu aktivite birlikte maç seyretmek olabileceği gibi daha çok yüz yüze sohbet imkanı doğurabilecek etkinlikler de seçebilirsiniz.

Çocuğunuzla yaptığınız etkinliğe dair bilgi ve kuralları çocuğunuzla paylaşın. Örneğin bir basket maçının kurallarını maç başlamadan önce çocuğunuza anlatın.

Sık sık mesajlar bırakın. Çocuğunuzun yatak başucuna, okul çantasına, sofradaki tabağının yanına olumlu baba-cocuk-kitapbir cümle, bir fıkra veya sadece seni seviyorum notları bırakın.

Çocuğunuza yüksek sesle kitap okuyun. Küçük yaş çocuğunuza uyku vaktinden önce bir hikaye kitabı okuyabilirsiniz, büyük yaş çocuğunuz ile ise ikinizin de ilgi alanı olan bir kitap seçerek sırayla okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzla dans edin.

Okuduğunuz kitaplar üzerinden çocuğunuzla bir sohbet alanı oluşturun ve ona sorular sorun. Sen ne yapardın? Sen nasıl hissederdin? Bu soruların cevaplarına müdahale etmeksizin ve ona çözüm önermeden onu dinleyin.

Sürpriz yapın. Senede bir, iki kere bile olsa işten erken gelin, işe yarım gün gitmeyerek çocuğunuzla eğlenceli bir aktivitede bulunun.

Çocuğunuzu iş yerinize götürün. Onlardan uzak iken iş yerinizde neler yaptığınızı ona gösterin, alanı tanıtın.

Fotoğraf albümlerine bakın. Hem kendi çocukluğunuzu hem çocuğunuzun bebekliği hakkında anektodlar baba-cocuk-sarilmaanlatın. Keyifli anları tekrar yaşayın.

Haftada bir akşam /sabah rutin olarak çocuğunuzla birlikte yemek hazırlayın.

Çocuğunuz için önemli olan hobilerinde, önemli günlerinde her zaman var olun. (Sene sonu gösterisi, konseri, doğum günü, mezuniyeti,maçı, fuarı vb.)

Çocuğunuzu bolca kucaklayın. Kaliteli kapsayıcı ve kaliteli kucaklamalar yaptığınıza emin olun :)Çocuğunuz önergenlik çağı civarında ise ve kucaklamalardan hoşlanmadığını söylüyor ise ‘Çak bir beşlik’ler ile başlayarak fiziksel temasta bulunun.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com