Bebeklikte İlk İlişki : Bağlanma Nedir, Bağlanma Davranışları Nelerdir ve Bağlanma Evreleri

Bağlanma; iki birey arasındaki duygusal ilişki olarak tanımlanabilir..J.Bowlby (bağlanma kuramını ortaya atan ilk kişi) bağlanmayı “iki insan arasında süreklilik gösteren psikolojik bağlantı” olarak tanımlamaktadır.

Erken yaşlarda bebeğin hayatta kalabilmesi (sadece fiziksel olarak değil, ruhen olarak da) için bakım veren kişiye yakın olması gerekir ve bu bağlanma ile gerçekleşir. Erken dönemdeki bağlanma türü çocuğun ileri yaşlarını hatta yetişkinlik hayatındaki romantik ilişkilerini de etkilemektedir. Örneğin; güvenli bağlanan çocukların ileride kendilerine güvenlerinin daha yüksek, daha bağımsız-kendine yetebilen, sosyal ilişkileri daha güçlü olmakta ve depresyon –kaygı deneyimleme oranları daha düşük olmaktadır.

Güvenli bağlanmış çocuk, ona bakım veren kişi ile olumlu olarak özdeşim yaşar ve güven duygusu geliştirir. Böylece hareket kabiliyeti arttığında etrafı keşfederken bağlandığı kişiyi güven üssü olarak kullanır. Dış dünyayı, bağlandığı kişiyi referans alarak algılamaya,yorumlamaya başlar.

Bağlanma Evreleri:

Yapılan araştırmalar sonucunda bağlanmanın 4 evre ile gerçekleştiği ortaya konmuştur.

Bağlanma Öncesi Dönem :

Bu dönemde çocuklar tam anlamıyla tek bir bakım veren kişiye bağlanma gerçekleştirmezler. Bu yaşlarda bebek ağladığında, ses çıkardığında ona istikrarlı olarak tepki –ilgi veren kişi bebeğin ona yaklaşması için cesaretlendirmiş olur.

Ayırt Edilmemiş Bağlanma Dönemi: 6 hafta-7 ay

Bu dönemde bebek kendisiyle yakından ilgilenen 1-2 kişiyi belirler ve onları tercih etmeye başlar. Bebekler bu süreçte bakım veren kişinin onun ihtiyaçlarını karşılayacağına dair güven duygusu geliştirir. Bu dönemde farklı kişilerden bakımı kabul etseler de, tanıdıkları ve tanımadıkları yüzleri rahatlıkla ayırt ederler. Ayrıca bağlandıkları birincil bakım veren kişiye daha çok tepki verirler.

Ayırt Edilmiş Bağlanma Dönemi:7 ay-11 ay

Bu dönmede bebek belirli bir kişi ile güçlü bir bağ kurar. Bu birincil bakım veren kişiden ayrıldıklarında güçlü tepkiler veririler ve ayrılık kaygısı yaşarlar. Bu dönemde aynı zamanda yabancı kişilerin çevresinde kaygılanabilir, birincil kişiden destek isteyebilir.

Çoklu Bağlanma:9 ay ve sonrası

Bu evrede çocuk birincil bakım veren kişi dışında da tercih ettiği ve güçlü bağ kurduğu kişiler olur. Genellikle bu kişi kardeşler, teyze vb kişilerdir.

Bebeklerde Bağlanma Davranışları Nelerdir?

Bebeklerde bağlanma davranışları, gülümseme, ağlama, emme, dokunma ve bakıştan bebek-bakma-baglanma-davranisioluşur. Tüm bu davranışlar birincil bakım veren kişi ile karşılıklı ilişki kurmaya yarar. Bebekler sadece beslenmek için değil streslerini azalmak içinde emme davranışı gösterirler, tüm bebekler birincil bakım veren kişi ile göz kontağı kurmak isterler, kuramadıklarında ise kaygılarında artış olur. Örneğin birincil bakım veren kişi çok nötr-duygusuz bir ifade ile durduğunda bebekler huzursuzlanır ve ağlarlar. Bebekler ilk ay içerisinde birçok sese gülümseyerek tepki verirler bu davranışla aslında bakım veren kişinin ilgisini ödüllendirirler. Bir diğer bağlanma davranışı olan ağlama ise bebeklerin ihtiyaçlarını belirtme uyarı sinyalleridir. Tüm bağlanma davranışları karşılıklı gelişen ilişkiyi kurma ve ilerletme amaçlıdır, ayrıca doğuştan gelir.

Bağlanma süreci ve sonucu olarak bağlanma türü birçok etkenden etkilenebilmektedir. Örneğin; bağlanma için birincil bakım veren kişinin ulaşılabilirliği, birincil bakım veren kişinin bakım kalitesi, bakım veren kişinin çocuğa dair tutumu gibi.

Literatürde 4 ana bağlanma türü bulunmaktadır. Güvenli bağlanma, Kaygılı Bağlanma, Kaçıngan Bağlanma ve Karışık Bağlanma olarak isimlendirilir. İlerleyen günlerde bağlanma türlerine dair detaylı bilgi içeren yazıları buradan takip edebilirsiniz.

 

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73 ayse-imza

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com