Bebeğiniz için Biberon Seçimi: Bebek Biberonu Nasıl Seçilmeli?

Mothercare markasının, Bebek Ürünleri Marka Uzmanı Zeynep Maraşlıoğlu, biberon seçiminde ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktaları bizimle paylaştı.

Anne sütü, bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından büyük önem taşıdığından, ilk 6 ay bebeğin anne sütü alması tavsiye edilir.

Biberonlar, anne sütünün başkası tarafından bebeğe verilebilmesine veya doktor tarafından tavsiye edilen ek gıdanın verilebilmesi için kullanılır. Biberon bebek açısından konforlu, biberon-bebekebeveyn için ise kullanışlı olmalıdır. Bu sebeple biberon seçimi ebeveynler için oldukça önemli bir konudur.

Yanlış biberon seçimi bebeğinizin emerken hava yutarak kolik adını verdiğimiz gaz sancılarına sebep olabilir. Bu nedenle aşağıdaki hususları biberon seçerken sizin için önemli olacaktır.

Biberon satın almaya gittiğinizde raflarda cam ve polikarbon biberonlar göreceksiniz. Her iki biberon çeşidi de bebek için zararsız olduğu ispatlanmış; ancak bir takım farklılıklara sahip biberonlardır.

Cam biberonlar hem doğal olması hem de sterilizasyon kolaylığı açısından rahatlıkla önerilebilir; ancak kırılma ve çatlama riski taşıdığından kendi başına biberon emen bebeklere verilmesi tavsiye edilmez.

Polikarbon biberonların kullanımı kırılmaması açısından daha kolaydır. Polikarbon biberon alırken, bebek ve çocuklar için zararlı bir madde olduğu uzmanlar tarafından vurgulanmış olan BPA(Bisphenol A) maddesi içermemesine dikkat edilmelidir.

Bebeğin ihtiyacına ve ayına göre biberon büyüklüğü seçilebilir.

Biberon uçları ise silikon ve kauçuk olarak iki grupta sunulur. Kauçuk biberon emzikleri doğal malzemeden üretilirler; ancak suyu emdikleri için çabuk yıpranır ve silikon emziklere göre daha az dayanıklıdırlar.

Yeni doğan bebekler için tek delikli biberon emzikleri yeterliyken, bebeğiniz büyüdükçe delik sayısı daha fazla olan emzik modellerini tercih etmeniz bebeğinizin ihtiyacı olan besini daha kolay almasını sağlayacaktır. 1 aydan önce yeni doğan emzikleri, 1 aydan sonra 2 delikli yavaş akış emziği, 3. ayda 3 delikli orta akış emziği, 6 aydan sonra 4 delikli hızlı akış emziği kullanılması önerilir. Biberonda asla kendiniz delik açmamalısınız veya deliği genişletmemelisiniz.

Hijyenik bir beslenme için biberon temizliğine önem verilmelidir. Bu sebeple sterilizatör, biberon fırçası, biberon temizlik deterjanı gibi ihtiyaçlarınıza da göz atmanız tavsiye edilir.

 

 

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com