Bebeğiniz ile İlişki Kurmada 10 Yardımcı Öneri

1) Hamilelik sürecinde annesi olarak sizin yaşadığınız duyguları bebeğiniz de hisseder, onunla konuştuğunuzda sesinizi tanımaya başlar. Bu nedenle hamileliğiniz süresince bebeğiniz ile ilk ilişkinin temellerini atabilirsiniz. Ebeveynleri olarak onunla bol bol konuşun, birlikte müzik dinleyin.

2) Doğumdan sonra bebeğiniz ile birlikte olabildiğince çok vakit geçirin. Sıkça tensel temasta bulunun ve göz kontağı kurun. Bebeğinizin ihtiyaçlarını olabildiğince ebeveynleri olarak siz karşılayın. İhtiyaçlarına istikrarlı olarak cevap verdiğinizde sizinle bir güven ilişkisi de kurmaya başlayacaktır.

3) Annenin bebeğini emzirmesi, bebek için açlığını gidermesinin yanında tensel temas sebebyle rahatlatıcı ve güven verici bir ortamdır. Annenin bebeğini emzirirken göz teması kurması ilişkinin kuvvetlenmesine yardımcıdır. Babanın da biberon ile baba ve cocukbeslerken , bebeği ile göz teması ve tensel temasta bulunması aynı derecede önemlidir.

4) Bebeğinizin yüz ifadelerine, hareketlerine ve tepkilerine dikkat edin, gözlemleyin.Böylece bebeğinizi mutlu eden, huzursuz edenler hakkında bir çok bilgiye sahip olursunuz. Böylece çocuğunuzu yakından tanır, ihtiyaçlarını daha kolay karışlayabilirsiniz. Bunun sonucunda da çocuğunuz, sizin onu anladığınızı ve ona dikkatinizi verdiğinizi hisseder.

5) Çocuğunuz ile size özel bir rutin geliştirin. Bu özel bir şarkı, kitap okuma veya sarılma olabilir. Çocuklar rutinlerden hoşlanırlar bu nedenle ilgiye ihtiyaçları olduğunda bu rutin ona sizin onu sevdiğinizi ve onun yanında olduğunuzu da hatırlatacaktır.

6) Bebeğinizi ilk zamanlarda teninize yakın, sizi göreceği bir şekilde gezdirmeniz ona güven verecektir.

7) Bebeğinize yaşına uygun masaj yapabilirsiniz. Hem kan dolaşımını arttırarak ve kaslarını gevşemesine yardımcı olarak onu sakinleştirebilir, rahat uyumasına yardımcı olabilirsiniz.

8) Bebeğinizin alt değiştirme, banyo yapma zamanlarında bile göz teması kurarak, onula konuşarak/ona şarkı söyleyerek, oyunlar oynayarak  ilişkinizi güçlendirebilirsiniz.

9) Bebeğinizin ihityaçlarını gidermek dışında birlikte yapmaktan zevk aldığınız şeyleri de yapın .Oyun oynayın, kitap okuyun, şarkı söyleyin vb.

10) Zaman zaman ebeveynleri olarak kendinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Bebeğiniz sizin enerjik ve olumlu yaklaşımınızdan etkilenecek ve daha keyifli bir çocuk olacaktır. Gerektiğinde sosyal destek almaktan çekinmeyin.

 

ayse-imza

4 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com