Bebeklerde Bilişsel Gelişim: Süprizler, Bebekleri Araştırmaya Teşvik Ediyor

Sürprizler bebekleri bile daha iyi öğrenmeye ve araştırmaya teşvik ediyor. On bir aylık bebekler, bir olayın niçin beklentilerine uymadığını öğrenmeye çalışıyorlar.Çocuklar yeni bir dili öğrenirken de ilke olarak benzer bir şekilde tepki veriyor, diyor Amerikalı psikologlar Science dergisinde.

Bilim insaları birkaç on yıldan bu yana bebeklerin alışılmışın dışındaki olayları daha dikkatli izlediklerini biliyorlar.Mesela optik yanılmasalı görüntülere, “normal” resimlere kıyasla daha uzun süre bakıyorlar.Ancak bu davranışın öğrenme üzerine etkli olup olmadığı ve ne şekilde etkili olduğu bilinmiyor.

John Hopkins Üniversitesi’nde Aimee Stahl ve Lisa Feigenson bu soruların yanıtını ilginç deneylerle buldu ve 11 aylık bebeklerin temel bilgilerini ortaya koydu.Temel bilgi, yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan evrensel bilgilere dayanıyor.Mesela objelerin yere düşebilidiğini öğrenmek gibi. Birinci deneyde gösterilen bir filmde, bir oyuncak rampadan aşağı bir perdeyle yarı yarıya gizlenmiş bir duvarın önüne doğru ilerlediğini izlemişler. Perde araba-cocukkaldırıldığında bebeklerin bir kısmı, otomobilin duvarın önünde durduğunu izlerken, diğerleri şaşkınlıkla duvarın arkasına bakmış.

Deneyin ikinci aşamasında bebeklere, yerden kaldırıldığında ses çıkaran bir otomobil gösterilmiş.Daha sonra ise sadece ses dinletilmiş.Daha önce aynı sesi arabanın yukarı kaldırılması sırasında duyan bebekler, arabaya daha uzun süre bakmış. Bu durum, bebeklerin araba ve ses arasındaki bağlantıyı öğrendiklerini gösterdiğinin bir kanıtı kabul edildi.

Diğer bir deneyde ise çocukların olaylara uygun bir şekilde araştırıp araştırmadıkları test edilmiş.Bebeklere ilk deneydeki film ya da bir düzlemde ilerleyen bir araba göstermiş. Araba kenara geldiğinde beklenildiği gibi düşüyor ya da havada hareket etmeye devam ediyordu. Bu deneyde de bebekler arabanın sürpriz hareketine daha fazla ilgi göstermiş. Bebekler gördüklerini, arabayı ellerine aldıklarında kontrol etmişler.Arabayı uçarken görenler, arabayı yere atarken, arabanın bir duvardan geçtiğini düşünenler ise arabayı masaya vurarak , katı bir cisim olup olmadığını test etti diyor araştırmacılar.

Tüm bu sonuçlardan yola çıkan psikologlar, küçük çocukların sürprizlerle araştırmaya teşvik edildiğini savunuyor.

 

Kaynak:Cumhuriyet Gazetesi Bilim & Teknik Eki

İmza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com