mektup-ogretmen

Bir Öğretmenin Sınav Öncesi Öğrencilerine Verdiği Mektup

Öğretmenin sınav öncesi öğrencilerine hazırladığı mektuba bir göz atın. Öğretmenleri, testin kendilik değerini belirlemediğini öğrencilerine hatırlatmak için bu yazıyı hazırlamış.
Her bahar, Amerika’daki tüm öğrenciler bir sonraki sınıfa geçebilmek için standardize bir testi geçmeleri gerekiyor. Tabii ki, hepimiz biliyoruz ki bir tek test bir kişinin tüm zihinsel gücünün ve yaratıcı becelerinin kapsamını belirleyemez- şükürler olsun ki bu öğretmende bunun fakında.

Sevgili öğrencilerim,
Önümüzdeki hafta STAAR sınavınızın Matematik ve Okuma kısmını yapıyor olacaksınız. Ne kadar çok çalıştığınızı biliyorum , ama çok önemli bir şeyi de bilmenizi istiyorum:
STAAR testi sizi özel ve biricik yapan tüm özelliklerinizi değerlendirmiyor.Bu testleri hazırlayan ve onları puanlayan kişiler sizleri benim sizi tanıdığım şekilde ve kesinlikle ailenizin sizi tanıdığı şekilde tanımıyor.
Sizlerin iki dil bilip bilmediğinizi veya resim çizmeyi, şarkı söylemeyi sevip sevmediğinizi bilmiyorlar.Dans için doğal bir yeteneğinizin olduğu onlar bilmiyor.Arkadaşlarınızın size güvendiğini, gülüşünüzün en karanlık günü aydınlatabildiğini veya utandığınızda yüzünüzün kızardığını bilmiyorlar 🙂 Hangi spor etkinliklerinde yer aldığınızı, gelecek hayallerinizi, okul sonrası küçük kardeşinize bazen yardım etmeniz gerektiğini de bilmiyorlar.Sizin iyi kalpli, güvenilir ve düşünceli olduğunuzu bilmiyorlar…ve her gün elinizden gelenin en iyisini yapmaya çabaladığınızı da.
Bu sınavdan alacağınız puanlar size bazı şeyler söylecektir ama her şeyi değil. Zeki olmanın bir çok farklı yolu vardır. Sizler zekisiniz! Yeterlisiniz! Günümü aydınlatan ışıklarsınız!Bu nedenle sınava hazırlanırken ve sınavdayken şunu unutmayın: seni harika ve muhteşem yapan şeylerin tümünü ‘test’ etmek mümkün değil!
Sevgiler,

image
Bir çok test/sınav tek çeşit öğrenmeyi ölçer: testi ne kadar iyi yapabildiğini. Standardize edilmiş testlerin artı ve eksileri hakkında çeşitli tartışmalar olabilir. Ancak bu testler bizlere sadece belirli alanlarda çocuk hakkında bilgi sağlayabilir, çocuğun tüm kabiliyetlerine dair bir bilgi vermez özellikle kendilik değerleri hakkında.
Zorunlu olan, büyük kararlar gerektiren testler hakkında görüşümüz ne olursa olsun, hepimiz çocuklarımızın içindeki en iyiyi çıkarabilmenin ve saklı yeteneklerinin keşfedilmesinin öneminde hem fikiriz.Eğitimciler,ebeveynler,psikologlar olarak en önemlisinin, çocuğa ilham veren şeyi bularak öğrenme heveslerinin var olmasının ve kendi başlarına öğrenme isteklerinin olması olduğunu unutmamalıyız.

Kaynak:Matt Orr

İmza

2 yorumlar

  1. Çok güzel bir örnek olay, bunu bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Anlatımlarımda bu örnek olayı bende aktarmaya çalışacağım. Gençlerimizin özgüvenini bilmeden yerle bir ediyoruz.

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com