Boşanma Süreci: Ebeveyne Karşı Yabancılaştırma Sendromu Nedir? Çocukta Ebeveyne Karşı Yabancılaştırma Sendromunun Etkileri Nelerdir?

Boşanma süreci her çocuk için travmatiktir ancak çocuğun boşanmadan ne kadar etkilendiği ebeveynlerinin ayrılık süresince ve sonrasındaki tutumlarına bağlıdır.Her çocuk boşanma sonrasında her iki ebeveyni ile sağlıklı ve güçlü bir ilişki içerisinde olma ihtiyacı içerisindedir.

Boşanma kararınını çocuğa açıklamak, boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri, boşanmanın olumsuz etkilerini azaltmak hakkındaki yazılara göz atabilirsiniz.

Ebeveyne yabancılaştırma sendromundaki davranışlar 1949 yılında ilk olarak psikanalist Wilhelm Reich tarafından tanımlanmıştır. Daha sonra 1985 yılında Psikiyatrist Richard Gardner, Ebeveyne Yabancılaştırma Sendromu (EYS) konseptini oluşturmuş, çocuklardaki etkilerini ve ebeveyne yabancılaştırma sendromunun özelliklerini tanımlamıştır. Son olarak da 2013 yılında ebeveyne yabancılaştırma sendromu DSM-5’te tanı olarak yer almıştır.

Ebeveyne yabancılaştırma sendromu, bir ebeveynin diğer ebeveyne yönelik çocuğun zihnini bilinçli veya bilinçdışı olarak sistemli bir şekilde manipüle etmesi olarak tanımlanabilir.Diğer ebeveyni kötülemek, çocuğun diğer ebeveyn ile iletişimini kısıtlamak, diğer ebeveynin tehlikeli olduğu izlemini yaratmak, çocuğun iki ebeveyn arasında seçim yapmaya zorlamak, diğer ebeveyni red etmeye zorlamak, diğer ebeveyni çocuğun hayatından ve zihninde silmeye çalışmak gibi stratejiler ebeveyne karşı yabancılaştırma sendromunda sıklıkla gözlemlenir. Özellikle boşanma süresince velayet davalarında çokça görülen EYS’nin özellikleri ,Gardner tarafından 8 başlık altında toplanmıştır.ebeveyne-yabancilastirma-sendromu
Fuat Torun (2011), Ebeveyne Yabancılaştırma Sendromu; Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar (3)3.

Ebeveyne Yabancılaştırma Sendromu çocukta hafif, orta ve yüksek şiddette görülebilir.
Hangi düzeyde olursa olsun ebeveyne yabancılaştırma ciddi mental ve ruhsal bir sorundur. Çocuk yabancılaştığı ebeveynin tehlikeli ve değersiz olduğuna dair sahte inanç içindedir. Ebeveyne yabancılaştırma sendromu olan çocukların nerdeyse hepsinde post-travmatik depresyon belirtileri beraberinde görülmüştür. Aynı zamanda bu çocuklarda düşük öz güven, kendinden nefret etme, güven sorunu, depresyon, madde kullanımı gibi belirtilerde gözlemlenebilir. Bu sistemli beyin yıkama sonucunda çocuk diğer ebeveynin kendisini sevmediğini ve istemediğini düşünür ve bu duruma duyduğu nefreti içselleştirir . Yabancılaştırıldıkları ebeveyne ihanet ettiklerini düşünebilir ve büyük bir suçluluk hissedebilirler.

Ebeveyne yabancılaşma sendromunda; diğer ebeveyni tarafından sevilmediğini, istenmediğini düşünmesi, ondan ayrılması ve ayrıldığı ebeveyni için yas tutmasına izin verilmemesi hatta onun hakkında konuşmasına izin verilmemesi depresyonun temellerini oluşturur.

Ebeveyne karşı yabancılaştırma uygulayan ebeveynler 3 e ayrılabilir. Naif bozucu, aktif bozucu ve obsesif bozucu. Bir sonraki yazıda bu kişilerin kullandıkları yöntemleri örnekeler ile açıklayacağım.Aynı zamanda ebeveyne karşı yabancılaştırlan çocuğun özellikleri, nasıl göründüğünü de yazıda bulabilirsiniz.

İmza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com