Boşanmanın Çocuklar Üzerindeki Etkileri

bosanma-cocukBoşanmanın çocuklar üzerinde mutlak bir etkisi var olmakla birlikte, çocuklar boşanmanın kendisinden ziyade; boşanma sırasındaki ve boşanma sonrasındaki duyguların ve düşüncelerin ifadelerinden, sorunların çözümlenme biçiminden ve yeni ailenin organize olma tarzından etkilenirler. Evlilik çatışmasının çocuk tarafından algılanmasını da çatışmanın şiddeti, sıklığı, içeriği ve çözümleme biçimi önem taşır. Araştırmalara çocukların en çok tartışma ve çatışmaların boşanmaya rağmen devam ettiği durumlardan etkilendiklerini ortaya koyar.

Ebeveynlerin boşanma kararlarının kesin olduğunda,  çocuk ile ne zaman, nerede ve nasıl bir konuşma yapacaklarına dair ortak fikirleri olmalıdır. Boşanma kararını ebeveynlerinden duyması çocuk için çok büyük önem taşır. Yapılan bir araştırmada okul öncesi çocuklarında boşanma kararının gizlendiği/açıklanmadığı durumlarda, çocuklarda terk edilme korkularının çok yoğun olduğu görülmüştür.

Çocuk ile yapılacak konuşma için ebeveynlerin hazırlıklı olmaları,ortak düşüncelerinin olması tutarlılık açısından ve çocuğun kafasının karışmaması için önemlidir.

Çocuk ile konuşurken, kaygısını arttırmamak için yeterince bilgi verilmesi aynı zamanda çok da fazla detaya girilmemesi önem taşır. Ebeveyn olarak da üzgün olduğunuzu gizlemeniz gerekmez, sizinde duygularınızın olduğunu ve bunu saklamadığınızı bilmesi, onunda kendi duygularını sizinle paylaşması için ortam hazırlar. Buradaki önemli nokta çocuğunuza bir arkadaşınıza anlattığınız şeyleri anlatmamanız, sadece ”Bu durum benim içinde zor, bende üzülüyorum” gibi kısa ve sade bir ifade yeterli olacaktır.

Çocuk ile yapılan konuşmada, onunda birçok sorusu, endişesi ve merak ettiği noktalar olacaktır. En önemli kaygısı ile ‘’ Bana ne olacak ?’’tır.

Her iki ebeveyninde onu sevmeye devam edeceği, ona bakmaya ve korumaya devam edeceğine dair telkin yapması, boşanma sonrası çocuklara olacaklar yaşına uygun bir biçimde net ve somut olarak anlatılması gerekir.

Ayrılık sonrasında da çocuğunuzun anne ve babası olmaya devam edeceğinizi bunun asla değişmeyeceğinin de üzerine durulmalıdır.

Konuşma sonrası her çocuğun kendine özgü tepkileri olacaktır. Duygularını dile getirdiğinde onu dinleyin ve onu bu konuda cesaretlendirin,.

Boşanma sonrası ebeveynlerin çocuk üzerinden birbirine mesaj vermemesi, birbirlerine hakarette bulunmaması ve örtülü tehditler yapmaması çok önemlidir. Çocuğun boşanma sonrası taraf tutması beklenmemelidir.

Çocukların evlilik çatışmasına duyarsız hale gelmesiyle daha az davranış problemlerine ya da tersine daha sık çatışma, çocuğu çatışmaya daha duyarlı kılabilir ve uyum problemlerinin artmasına neden olabilir.

ayse-imza

4 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com