Bütünleştirici Sağlık Yaklaşımı: Çocuğunuzun Davranış ve Duygu Gelişimi için 10 Basit Teknik

Yakın zamanda, Dr. Leslie Korn’un geliştirdiği entegratif tıp ve ruh sağlığı eğitimini tamamlama fırsatım oldu. Dr. Korn, Harvard Tıp Fakültesi’nde eğitim almış, ruh ve beyin sağlığı için kullanılan beslenme yöntemleri ve bitkisel ilaçlar üzerine uzmanlığını yapmış bir tıp doktoru.

Beslenme bilimi kadar tıbbın diğer alanlarını da göz önünde bulundurarak, bütün bedene odaklanan, sağlık bilimlerine entegratif bir bakış açısı geliştirmek ve öğrenmek için oradaydım. Gerçekten de birçok farklı yaklaşımı birleştiriyor ve bunları tek bir hasta için mümkün olan en iyi pakete sunuyor. Ayrıca, çocuğun duygusal ve davranışsal sağlığına fayda sağlayacak birçok entegratif yaklaşım olduğunu bize gösteriyor.

Diğer yandan, entegratif (bütünleştirici) tıbbın bazı temel ilkelerini öğrenmek ve sürekli yapılan temel müdahalelerin çocuk davranışlarını, ruh halini ve genel duygusal sağlığı iyileştirme konusunda nasıl farklar yaratabileceğini öğrenmek gerçekten ufuk açıcıydı.

Bütünleştirici sağlık yaklaşımıyla çocuğunuzun davranışlarını ve ruh halini iyileştirmenin 10 Yolu

| Operasyon: Bol su içmek

Su tüketiminin sadece bedenimize değil de beynimize de yaptığı devasa etkileri öğrendikten sonra, okul öncesi ve sonrasında bir bardak suyu birlikte içiyoruz. Çünkü dehidrasyonun (vücutta su eksikliği) odağı ve biliş gücünü azalttığı, ayrıca ruh halini ve performansını direkt etkileyen yorgunluğa neden olduğu gösterilmiştir. En önemlisi, çocuklar sıvı tüketimi için başkalarına bağımlı oldukları ve bizden çok daha aktif oldukları için dehidrasyon riskini taşırlar.

| Dinlenen Çocuk Mutlu Olur

Biyolojik saat terimini büyük ihtimalle duydunuz fakat bunun çocuğunuzun zihinsel ve duygusal gelişimi için ne denli önemli olduğunun farkında değilsiniz.

Biyolojik saat (vücudumuzun 24 saatlik uyku-uyanıklık ritmi) ruh ve zihin sağlığının ayrılmaz parçasıdır çünkü duygu, uyku stresi ve depresyonla direkt ilişkisi olan kortizol hormonunu dengeler. 

Bir çocuk yeterli uyku alamadığında veya çocuğun uyku bozukluğu varsa, bu hem nörotransmitterleri (iletici sinir hücreleri) hem de hormonları etkiler. Ve bu etki çocuklardaki birçok davranış problemine, duygu ve düşünce kontrolünde bozukluklara sebep olabilir.

| Doğanın Gücü

Bilimsel araştırmalar, doğada olmanın çocuğun duygu kontrol gelişimine yardımcı olduğunu ve duygu, bilişsel beceriler ve çalışma belleği (kısa süreli hafıza) üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor. Doğada vakit geçirmenin beynin kaygı ve anksiyete ile ilgi bölümündeki aktiviteyi azalttığı gözlemlenmiş.

“Düzenlenen doğa programlarının (kentlerde yaşayan çocuklar için) yeterlilikte (gelişmiş öz-yeterlilik ve başa çıkma becerileri) ve ilişkili olma kapasitesinde (diğerleriyle daha rahat etkileşimde olma) artışa sebep olurken, duygusal tepkisellikte bir azalmaya (üzgünken veya sinirliyken duyguları yönetme yeteneğin) neden olduğu bulundu.”

Çocuğunuzun davranış problemlerini iyileştirmede büyük bir adım atmak istiyorsanız, her gün “elektronik vakti” vermek yerine “doğa vakti” verme zamanı gelmiştir.

| Protein Bombardımanı

Çocuğunuzun sabah halsizliğini iyileştirebilmenin sırrının glikoz dengesini sabit tutacak şekilde sık sık yemek yemek olduğunu keşfettik. Fakat beslenmenin etkisi bununla da kalmıyor. Eğer beslenme düzeninde yeterli protein yoksa, büyük ihtimalle duygu ve dürtülerini kontrol etmekte güçlük çekecektir.

Beyin hücreleri birbirleriyle kimyasal “postacılar” yani nörotransmitterler sayesinde iletişime geçerler. Nörotransmitterler, proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerden meydana gelir.Temel olarak, bir takım kimyasal değişimlere sebep olarak vücudumuzu kontrol eden bütün hormonlar ve enzimler, proteinlerden meydana gelir.

Çocuğunuzun günlük yemeklerine her gün ekleyeceğiniz sağlıklı proteinler, ruh halinde ve davranışlarda olumlu gelişmeler sağlayacaktır.

| Farkındalık Büyüsü

Çocuklar! Pijamalarınızı giyme, dişlerinizi fırçalama ve farkındalık/dikkat toplama egzersizleri yapma zamanı! Farkındalık araştırmasına katılan klinisyenler ve uygulayıcılar, bilim kültürü yakaladığında (ki genellikle 10-20 yıllık bir fark oluyor), doktorların zihin sağlığımız için günlük farkındalık egzersizleri reçete edeceğine inanıyorlar. 

Çocuğunuzla birlikte “çocuklara için farkındalık etkinlikleri”ni uygulamak, kendini kontrol etmekten, sakinleşme becerisinden ve odaklanmaktan sorumlu olan ‘beyin kaslarını’ geliştirir. Kulağa baya iyi geliyor, öyle değil mi?

| Yoga Taytları Yalnızca Anneler için Değil!

“Nefesini kontrol edebiliyorsan, zihnini kontrol edebilirsin”. Yoga yalnızca esneklik, dayanıklılık ve denge becerisi (zihinsel berraklık, dinginlik ve esneklik sağlayan) gelişimi sağlakla kalmaz. Aynı zamanda, çocuğunuzun nefesini kontrol edebilmesini sağlar. 

Hızlı tempolu yaşamda, nefes alış verişimizin çok hızlı ya da çok yavaş olması oldukça yaygındır. Ve bu durum fizyolojik stres ve kaygıya neden olur. Çocuklar için yoga egzersizleri onlar için sadece eğlenceli değil, aynı zamanda onlara nefes yoluyla duygusal durumlarını kontrol edebilme becerisi kazandırır

| “Barainbow” Diyetini Keşfedin!

Ne yersen o olursun. Gerçek ve kaliteli besin tüketimini artırmak, çocuğunuzun dikkat toplama, sakinleşme, rahat hissetme, duygu ve davranışları yönetme becerilerinin gelişimine önemli ölçüde yardımcı olur.

Dr. Leslie Korn “Brainbow” adını verdiği diyetinde şunları yapmamızı öneriyor:

  • Yapay şekerleri ve günlük kullandığımız beyaz şekeri azaltmak ruh halimizi değiştirebilir.
  • Rengarenk yiyeceklerle hazırlanan tabaklar çocuğunuzun bütün vitaminleri ve besinleri dengeli bir şekilde almasını sağlar.
  • hem çiğ hem pişmiş yiyecekler tüketin.
  • Çocuğunuz hangi yiyeceği yediğinde huysuzlanıyor, modunun düşüyor, iğreniyor ya da iyi hissediyor, gözlemleyin.

| Parfüm Olarak Doğayı Kullanın

Yıllardır, lavanta kokusu aldığımda omuzlarımın gevşediğini ya da limon kokusunun beynime “pil atlaması” gibi enerji verdiğinin farkındayım ve şimdi nedenini biliyorum!

Kokudan sorumlu koku alanlarının (koku işleme), duygu ve hafızadan sorumlu olanlarla üst üste geldiği ve burun boşluğundaki kimyasal habercilerin beynimizin duygu merkezine doğrudan erişimi olduğu keşfedildi.

Özellikle uzun kış aylarında,uçucu yağlar kullanmak modumuzun yükselmesi, ruh halimizin pozitif etkilenmesi için çok önemlidir. Aynı şekilde, bu yağlar çocuğunuzun ev ödevi sırasında odaklanmasına ve yatma zamanda rahatlamasına yardımcı olmak için harika bir yoldur. Bunlar en çok sevdiğimiz esansiyel yağlardır (hem kalitelerini hem de fiyatlarını araştırdıktan sonra).

| Beden Eğitim Dersleri Yetmez

Araştırmalar, kalp sağlığının ruh sağlığı üzerinde çok önemli bir role sahip olduğunu gösteriyor. Çünkü nöro kimyasal aktivite duygu durumunu ve enerji düzeyini dengeliyor. Çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz farklı aerobik egzersizler keşfedin. Ve bunları yapmak için haftalık rutininizde yer açın. Kızım futbol antrenmanını bitirdiğinde, genel duygu durumunda önemli bir değişiklik olduğunu fark ettim (özellikle akşamın ilerleyen saatlerinde!)

| Boyaları ve İşlenmiş Gıdaları Çöpe Atın

Üç yaşındaki çocuklarla yapılan bir araştırmada, çocuklar renklendirici ve koruyucu içeren meyve suları içtiğinde, konsantrasyon eksikliğine, çabuk sinirlenmeye, arkadaşlarıyla problemler yaşamaya ve uykuya dalmakta zorluk yaşamaya daha eğilimli oldukları gösterilmiş.

Yapay koruyucular, hormonlar, kimyasallar ve antibiyotikler içeren, fazla işlenmiş  yiyeceklerin fazla tüketimi, duygu ve davranış gelişimi ile ilgili biyolojik süreçleri doğrudan olumsuz etkiliyor (iltihaplar ve nörokimyasal bozukluklar). 

İşlenmiş gıdaların çok daha ucuz ve kolay erişilebilir olduğunu biliyorum. Belki bunları tamamen terk etmek çok zor ama gücünüz yettiği kadar deneyin ve elinizden geleni yapın. Sonuçlarına değecek!

I Çocuğunuzun Davranış ve Duygu Gelişimi Küçük Değişimlerle Başlar

Canavar ortaya çıktığında ne yapacağımızı biliyoruz: Ona geleneksel “Aa bu canavara benziyor ve benim tatlı kızım bu değil” bakışı atıyorum ve mutfağa doğru yöneliyorum.

Zaman içerisinde, çocuğunuzun günlük alışkanlıklarında ve rutinlerinde yapacağınız küçük değişimler yalnızca onun davranışlarında olumlu etki yapmakla kalmayacak, aynı zamanda ona, gelecekteki duygusal dünyasında önemli rollere sahip olacak “sağlıklı yaşam alışkanlıkları” kazandıracak.

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com