utangac-cocuk

Çekingen Çocuk: Onu Anlamak ve Ona Yardımcı Olabilmeniz için Öneriler

Çekingenlik Nedir?

Çekingenlik duygusu, evrensel olmakla birlikte kişilerin yüksek sosyal uyaranlar ile baş edebilmek için ortaya çıkan bir strateji olarak da 20130820-135050.jpggörülmektedir. Çekingen çocuk bir çok farklı duyguyu birlikte hisseder: korku ve merak; gerginlik ve memnun etme gibi. Çekingen çocuk, kaygılı olduğu bir durumda bulunduğunda vücudunda fiziksel değişimlerde meydana gelir( kalp atışlarının hızlanması , terleme vb.).
Çekingen yapı , bazı çocuklarda doğuştan var olan bir kişilik özelliği iken bazı çocuklarda ailesinden, sosyal çevresinden öğrendiği bir özelliktir.

Çocukların çekingen olmaları, onların bir çok yaşam alanını etkileyebilir. Sosyal ortamlarda bulunmakta güçlük çekmeleri nedeniyle arkadaşlıklar kurmakta zorlanması, yaşadığı kaygı nedeniyle daha çok tek başına zaman geçirme isteği, derste anlamadığı bir şeyi sormaktan çekindiğinden akademik başarısında düşüklük yaşaması, kendi korumada güçlük yaşamasından dolayı zorbalığa maruz kalmak gibi sonuçlar çekingen çocuğun yaşam kalitesini etkiler.

Çekingen Çocuğunuza Yardımcı Olabilmek için Öneriler

Çocuğunuzun çekingen olduğunu anlayın ve onu zorlamaktan / utandırmaktan kaçının. Çocuğunuzun yaşadığı duyguları anlamaya çalışın ve çocuğuzunun kendini ifade edebilmesi için ona fırsat tanıyın. Onun bu özelliğini eleştirmekten kaçının, herkesin kendine öz bir yapısı olduğunu unutmayın.

Çocuğunuza ihtiyacı olan sosyal becerileri öğretin. Zaman zaman çocukların çekingen olmalarının nedeninin o sosyal ortamda nasıl davranacağının bilememek olabilir. Bu nedenl çocuğunuza biriyle tanışmak için önce göz kontağı kurması gerektiğini, kendini nasıl tanıtabileceğini, sohbet için nasıl bir giriş yapabileceğine kadar yeni becerileri öğretmeniz gerekbilir. Öğrettiğiniz sosyal becerileri evde kendi aranızda alıştırma yapabilirsiniz, böylece çocuğunuzun bu konudaki kendine güveni artacaktır.20130820-135011.jpg

Çocuğunuzun ihtiyaçları konusunda hassas olun. Çocuğuzun ihtiyaçlarına karşılık verdiğinizde kendilerini sakinleştirmeyi ve duyguları ile baş etmede güvende olduklarını hissedebilirler.Bunun sebebi ihtiyaçları karşılandığında fazla olan hassasiyetleri sakinleşir. Siz ona nasıl davranıyor iseniz oda akranlarına aynı empatik şekilde yaklaşacaktır buda çocuğunuzun sosyal gelişimi açısından yararlı olacaktır.

Çocuğunuzun çekingen- utangaç olarak etiketlemeyin. Bunun yerine çocuğunuzun yaşadıklarının farkında olun ve yaşadıklarını daha oluu bir şekilde ona ifade edin.” Bazen yeni bir ortama alışman için biraz zamana ihtiyacın oluyor” gibi.

Çocuğunuza çekingenliği ile baş edebilmesi içim ona uygun ve etkili stratejiler geliştirin. Çocuğunuzun kaygılandığı , çekindiği bir olayı birlikte düşünerek nelerin onu rahatlatabileceğine dair bir liste hazırlayın. Daha sonra bu listeden en iyi 3ünü birlikte seçin ve çocuğunuzla bu stratejileri nasıl uygulayabileceğine dair alıştırmalar yapın.

Çocuğunuzun sosyalleşemesine destek olun. Evinize, çocuğunuzun kendini güvende hissettiği ortama önceleri 1-2 arkadaşının çağırabilirsiniz. Çok fazlada kişi çağırmak çocuğunuzu huzurusuz edebilir bu nedenle az sayıda arkadaşı olması onun sosyalleşmesine fırsat tanımak için iyi olacaktır. Belli bir süre sonra farklı arakadaşları ile görüşmeler de düzenleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun sosyalleşmesi için onu zorlamayın, tehdit etmeyin. Çocuğunuzu ne kadar zorlarsanız kaygısı artacağından onun bu özelliğini daha da pekiştirmiş olursunuz.

Gerekli durumlarda uzman birinden yardım alın. Çocuğunuzun hayat kalitesinin düştüğünü, çok stresli olduğunu, bir çok ortam ve alanda çekingen olduğunu gözlemliyorsanız kısa zamanda bir uzmana başvurmanız uygun olacaktır.

 

Çocuğunuzun öz güvenini desteklemek için bu önerilere göz atabilirsiniz.

Bu konuda psikolojik desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

 

25 yorumlar

 1. mrb,6yaşında bir kızım var.Sosyal bir çocuk fakat ilk tanışmada çekingen.Ortamda tanımadığı çocuklar varsa yanlarına gidip tanışmaya çekiniyor ve benden tanıstırmamı istiyor. Birkaç defa istediğini yaptım fakat artık kendşne güveni gelmesi için kendisinin gitmesi gerektiğini söylüyorum. Hala tanışmasına yardımcı olmalı mıyım?

  • Merhaba,
   Kızınız yapısal olarak ilk anlarda girişken olmak yerine biraz daha gözlemci yaklaşmayı tercih ediyor olabilir.Bu gibi durumlarda zorlama olumlu yanıt vermeyecektir.Ona yardımcı olmaya devam ederek, kızınızın yeni kişiler ile tanışırken neden size ihtiyaç duyduğunu araştırmaya yönelebilirsiniz.Belki tanışmak için uygun cümleyi bulmakta zorlanıyor veya biriyle ilk kez tanışırken hangi konularda sohbet edebileceği hakkında endişeleniyordur.Kızınızı anlamaya çalıştıktan sonra birlikte çözüm üretmeye ve çocuğunuza en uygun çözümü uygulamaya koyun.Çözümünüzü uygulamadan evde bir kaç rol çalışması yapmakta ona yardımcı olacaktır.

 2. merhaba,
  benim 13 yaşında bir oğlum var.halen sosyal bir yapısı yok girdiği ortamda çekingenlik yaşıyor.kolay iletişim kuramıyor.halen bir arkadaş grubu veya arkadaşı yok.iletişim sorunu var.bu derslerinede yansıyor.cevap bekliyorum.

  • Merhaba,
   Ergenlik dönemi öncesinde sosyal ilişkilerinin nasıl olduğunu bilmeden herhangi bir yorum yapabilmem mümkün değil ne yazık ki ancak oğlunuzun hiç arkadaşının olmaması, iletişim kurmakta güçlük çekiyor olması önemli uyarı işaretleri olabilir.Bu nedenle yakın zamanda ergenlerle çalışan bir uzmandan yardım almanızı öneririm.

 3. Benim 5yaşında bir kız çocuğum var çok ağlıyor her şeye çok da korkuyor kardeşi 2yaşında hiç korkusu yok ablası hiçbir işi ni kendi yapmak istemiyop hiç evde durmak istemiyor arkadaşı gidinceagliyo onlarla oyun oynarken geri kalsa durun bekleyin diye ağlıyor hiç benim söylediklerime tamam demezaten ha o öyle değil der hiç egitici bir şey yapamıyorum onunla çok zor yapamam diyor ay çok uzun oldu yardımcı olabilir misiniz

  • Merhaba benim kizimda 9 yaşında ama çok çekingen okulda hiç konuşmuyor derste parmak kaldırmıyor serviste bile sesi çıkmıyor muş ne yapmam gerek bilmiyorum onerilerinizi bekliyorum

 4. merhaba benim 8 yaşında oğlum var çekingenlik var sosyal ortamlarda kalabalık ortamlarda tanıdığı kişilerle iletişimde hep çekingenlik yaşıyor. çok uğraşıyorum konuşuyorum , yanlış yapıp birilerinin ona güleceği düşüncesi var. birşey anlattığında ben bile gülsem kızıyor alaycı gibi düşünüyo ne yapabilirim

 5. Merhabalar benim 6 yaşında kızım var 1 sınıfa gidiyor ev içinde çok mutlu ve neşeli ama ev dışında ve okul hayatında utangaç ve çekingen ve bu olay okul hayatında ona zarar veriyor bu olayı nasıl cozebirim şimdiden teşekkür ederim.

 6. Iyi günler benim 7 yaşında bir oglum var ve okula başladı öğretmeni çekingen olduğunu ifade etti bu durum beni çok üzüyor evde çok iyi onla konuşmamız yorumlarımız ama bir yere gittiğinde çekingen olması sorular sorulduğunda cevap vermemesi . Çok çabuk sıkılıyor ortamda çizimlerinde resim boyamada sıkılıp kaçıyor ne yapacaģimi bilmiyorum agliyorum artik

 7. 19 yaşında oğlum var 15 yaşından beri içine kapanık ne yapabilirim ne önerirsiniz

 8. Merhaba benim 1 buçuk yaşında çocuğum var bana ve babasına yaklaşıyor oyunlar oynuyor ama dışarı çıkarttığımda kendi yaşıtlarına ve başkalarına karşı çekinğen duruyor kaçıyor yaklaşmıyor ne yapmak ğerekir lütfen yardım edin

 9. 2 sınıfta okul ortasında nakil olan bir kızım var ve çok çekingen onu çağırmadılar mı yaklaşmıyor karşıdan karşıdan izliyor evimiz okuldan uzak olduğu için arkadaşlarınıda çağırmıyorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com