parmak-emme-cocuk

Çocuğum Parmak Emiyor, Ne Yapabilirim?

Neden Olur

Bebekler parmaklarını emerler çünkü bu rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Bebeğiniz muhtemelen bu alışkanlığı henüz anne rahmindeyken de uyguluyordu ve doğduktan sonra bunu kusursuz hale getirdi.

Şimdi ise yorgunken, korktuğunda, canı sıkıldığında, hastayken ya a kreşe başlamak gibi zorluklara uyum sağlamaya çalışırken parmağına dönüyor olabilir. Ayrıca parmağını yatma zamanı geldiğinde uykuya dalmasını sağlamak ve gecenin bir yarısı uyandığında yeniden uykuya dalmak üzere kendisini yatıştırmak için kullanıyor olabilir.

Bu konuda ne yapılabilir

Endişelenmeyin. Amerikan Diş Hekimleri Derneği pek çok çocuğun kalıcı dişiler çıkmaya başlayana kadar dişlerinin ya da çenesinin hizalanışına zarar vermeden güvenli bir şekilde parmak emebileceğini söylüyor. (Kalıcı dişler genellikle 6 yaşından önce çıkmaya başlamaz.)

Ayrıca parmak emmenin her türü aynı ölçüde zarar verici değildir. Uzmanlar dişlere zarar veren ve ileride diş tellerini gerekli kılan şeyin emme yoğunluğu ve dilin itmesi olduğunu söylüyorlar. Parmaklarını pasif bir şekilde ağızlarında tutan çocukların agresif biçimde emen çocuklara kıyasla diş sağlığı sorunları yaşama olasılıkları daha azdır.

Çocuğunuzun tekniğini gözlemleyin. Eğer kuvvetli emiyorsa bu alışkanlığını erken yaşta, mesela 4 yaş civarında yönlendirmeye başlamak isteyebilirsiniz. Eğer ağzında ya da dişlerinde değişiklikler fark ederseniz ya da çocuğunuzun parmak emmesinin ne zaman soruna yol açabileceğinden emin değilseniz, diş hekiminize danışın.

Eğer çocuğunuzun parmağı emmeden ötürü kızarıyor ve çatlıyorsa o uyurken nemlendirici sürmeyi deneyin. (Eğer o uyanıkken sürerseniz, kremi ağzına almış olacaktır.)

Çocukların çoğu 2 ila 4 yaş arasında parmak emmeyi kendiliklerinden bırakırlar. Bazıları bu alışkanlığı daha uzun süre devam ettirirler ancak okuldaki akran baskısı genellikle bırakmalarında etkili olur.

Oluruna bırakın. Azarlamak ya da çocuğunuzu cezalandırmak faydalı olmaz çünkü kendisi çoğunlukla emmekte olduğunun farkında olmaz. Üstelik durması için ona baskı yapmak bunu yapma isteğini daha da artırabilir. Parmağına lastikli bir bandaj sarmak gibi yöntemler de adil olmayan bir ceza gibi görünecektir; özellikle de bu parmak alışkanlığa olan düşkünlüğü, güvende ve rahat hissetme ihtiyacından kaynaklanıyorsa.

Beklemeyi deneyin. Çocuklar genellikle sakinleşmenin ve rahatlamanın başka yollarını bulduklarında parmak emmekten kendi başlarına vazgeçerler. Örneğin, aç bir bebek parmağını emerken daha büyük bir çocuk (3 ya da 4 yaşında) buzdolabını açıp yiyecek bir şey arayabilir ya da bunun yerine ebeveynlerinden atıştıracak bir şeyler isteyebilir.

Parmak emme başlamadan önce başka aktiviteler bulun. Eğer çocuğunuzun parmağını emmesinin muhtemel olduğu zaman ve mekânları (televizyon izlerken, örneğin) tespit edebilirseniz başka bir etkinlikle, örneğin top sektirme ya da kukla oyunu ile dikkatini çelmeyi deneyin.

Eğer yorgunken parmağını emme eğilimi oluyorsa daha uzun bir öğle uykusu uyumasına izin vermeyi deneyin. Ya da hüsrana uğradığında parmağına yöneliyorsa duygularını söze dökmesine yardım edin.

Önemli olan parmak emme davranışının nerede ve ne zaman meydana geldiğini fark etmek ve bir alternatif sunarak bebeğinizin dikkatini başka yöne çekmeye çalışmaktır.

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com