guvenlik-kurali

Çocuğunuza 4 Yaşından Önce Öğretmeniz Gereken 5 Güvenlik Kuralı

Çocuğunuza güvenlik kurallarını çok küçük yaşlardan itibaren öğretmeye başlayabilirsiniz.Aşağıdaki kuralların hepsi tüm çocuklar için önemlidir.

 

Anne-Babanın isimlerini bilmesi. Yine eğer çocuğunuz sizi kaybeder ise herkese ‘Annemi/Babamı arıyorum.’ demesi yeterli olmayacaktır. Anne ve babasının adını ve soyadını bildiğinde yardımcı olacak kişiler kimi bulmaları gerektiği konusunda daha başarılı olacaktır.Çocuğunuz ebeveynlerinin tüm adlarını öğrendikten sonra telefon numaranızı öğretmeye başlayabilirsiniz.
Telefon numaranızı bilmesi.Çocuğunuzun size ulaşabileceği
numarayı ezberlemesi veya yardım istediği kişiye gösterebilmesi için bu tür bileklik yapmanız faydalı olacaktır.
Çok kalabalık bir etkinliğe katılıcak iseniz çocuğunuzun koluna gazlı kalem ile adınızı ve telefon numaranızı yazın daha sonra üzerini sprey bant ile kaplayın.Böyle telefon numaranız kolundan suya girese dahi çıkmayacaktır.

cocuk-guvenligi

cocuk-guvenlik

 

 

 

 

 

Çocuğunuzla belirlediğiniz bir şifrenin olması. Çocuğunuza yaklaşıp ‘Annen benimle gelmeni istedi./Babanı arabamda bekleyecekmişiz.’ gibi bir ifade ile yaklaşan bir kişiye çocuğunuz mutlaka ‘Şifre nedir?’ diye sormasını öğretin. Eğer kişi belirlediğiniz şifre sözcüğünü cevap olarak söylemiyor ise hemen bağırarak birinin yanına giderek yardım istemesini söyleyin.Asla o kişi ile bir yere gitmemesini tembihleyin.

 

Tüm yabancılar tehlikeli olmadığını bilmesi. Yabancı kişiler tehlikelidir öğretisini kısıtlandırmak faydalı olacaktır. Çocuğunuz bir yerde kaybolduğunda yardım isteyebileceği birine yaklaşabilmesi gerekir. Çocuk, ebeveynini bulamadığında çocukları olan sevimli görünümlü birinden yardım isteyebileceğini öğrenmelidir.Bu bilgi ile çocuk ihtiyacı olduğunda güvenli bir şekilde ebeveynini bulmak için yardım alabileceğini bilir.

 

Bedenini tanıması ve onu korumasını bilmesi. Çocuklar kendi beden sınırlarını öğrenmelidir. Bedenlerinin genel ve özel alanlarını bilmeleri ve ‘Hayır’ diyerek ebeveynine olanları anlatması gerektiğini bilmelidir.Bu konuşma korktucu ve ciddi bir konuşma olmak zorunda değil. Çocuklara yönelik hazırlanmış buradaki boyamalar üzerinden sohbet ederek bilgi aktarabilirsiniz.

İmza

2 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com