teknoloji-cocuk

Çocuğunuzu Sosyal Medya ve Teknoloji Kullanımında Korumak- Teknoloji Kullanım Sözleşmesi

Londra hatta Silikon Vadisi, teknolojinin gençler üzerinde etkisi konusunda hayli kaygılı. Geçtiğimiz perşembe, İngiltere’nin önde gelen doktorları sosyal medya ve ekran kullanımı hakkında ailelere tavsiyeler üzerine bir yazı yayımladılar. 

Doktorların reçetesi: Telefonları yatak odasının dışında bırakın. Yemek vaktini ekransız geçirin. Şüphelendiğinizde, yükleme yapmayın. Ve daha fazla egzersiz yapın.

Perşembe yayımlanan makalede, İngiliz sağlık uzmanları-görevleri Amerika’da genel cerrahi pozisyonuna denk düşüyor- “Teknoloji muhteşem bir şey olabilir.” dediler, “Fakat çok fazla oturmak ve cep telefonları kullanmak sağlıklı aktiviteler yapmayı engelleyebilir”.

Sağlık uzmanları, bu konuda yaş ya da zaman limitlerini reddettiler çünkü bilimsel bulguların yetersiz olduğunu söylediler. Amerikan Pediatri Akademisi 2016 yılında çok daha detaylı bir yönerge yayımlamıştı. Ebeveynleri,18 aydan küçük bebekleri ekranlardan uzak tutmaları ve küçük çocukların medya kullanım saatlerini kısıtlamalarını konusunda uyarmışlardı.

Silikon Vadisi’nde geçen yıl yayımlanan raporlarda, dijital teknoloji sektöründe çalışan insanların bile kendi çocuklarının ekranlara maruz kalması konusunda kaygılı oldukları belirtildi. Hatta bazı aileler, çocuklarını ekranlardan uzak tutmak için bakıcılar tuttular.

Akıllı telefonlar ve sosyal medya kullanımında dengenin tam olarak nerede durduğu, hangi noktada yarar sağlayıp hangi noktada zarar verdiği konusunda çok kısıtlı bir fikir birliği var. Sağlık uzmanları, bu tartışmada her geçen gün biraz daha “engelleme” tarafında duruyor, fakat tatmin edici bir kanıt bütünlüğünün olmaması, bazı yazarların ekran zamanını kısıtlamanın doğru yaklaşım olup olmadığını merak etmelerine neden oluyor.

İngiliz doktorlar, tavsiyelerinin bir kısmını 2000 ve 2001 yıllarında İngiltere’de doğmuş insanlar ile yürütülen “Milenyum Kohort Çalışması”nın verilerine dayandırıyor. Londra Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yürüttüğü bu çalışmaya 11.000 genç insanın katıldı. Araştırmacılar Ocak ayında, sosyal medya kullanımı ve gençlerin zihinsel sağlığı üzerine bulgularını yayımladılar. Londra Üniversitesi’nde yayımlanan makaleye göre, uzun süre sosyal medya kullanımı uyku düzeni, özsaygı ve beden imgesi üzerinde negatif etkilere sahip olabilir ve gençlerin online tacize maruz kalmasına yol açabilir.

Londra Üniversitesi’nde epidemiyoloji profesörü ve aynı zamanda bu çalışmadaki yazarlardan biri olan Yvonne Kelly, perşembe gününde yaptığı telefon röportajında “Bütün bunların depresif semptomlarla ilişkili olduğu gösterdik” dedi. Makaledeki verilere göre, genç kızların yüzde 40’ı ve genç erkeklerin yüzde 25’i siber zorbalığa maruz kalıyor örneğin.

Profesör Kelly, sosyal medya kullanımının içeriğinin ve bağlamının harcanan zamandan çok daha önemli olduğunu vurguladı. sosyal medyanın hızlı evriminin, bu konuda veri toplamayı ve sosyal medya kullanımı konusunda daha kuvvetli önerilerde bulunmayı zorlaştırdığını belirtti.

Yayımladıkları yönergede, sağlık uzmanları sosyal medya kullanımı ve zihinsel sağlık sorunları arasında bir ilişki olduğunu, ancak “sebep ve sonuç henüz tam olarak anlaşılmadığını” söyledi. Belgede, zaten zihinsel sağlık sorunları olan çocukların sosyal medyaya daha fazla zaman harcamasının muhtemel olabileceği belirtildi.

Yine de, son zamanlarda, eylem çağrısında bulunan sesler arttı. Geçen yıl İngiltere’nin sağlık bakanı Matt Hancock, ebeveynlere sosyal medya kullanımının çocukların zihinsel sağlığı üzerindeki etkisine dair bulgular hakkında bir uyarı yaptı ve Kraliyet Pediatri Koleji, ilk kez, ekranla geçirilen zamanının sağlık üzerindeki etkisi üzerine talimatı yönergesi yayımladı. 

Çocuklar için Teknoloji Kullanımı Kontratı

Çocuktan Beklentiler:

Elektronik cihazlar ve İnternet kullanmanın bir hak değil, bir ayrıcalık olduğunu ve aşağıdaki kurallara tabi olduğunu biliyorum:

1. Annem/Babam, aksi kararlaştırılmadıkça, cihazların, internet ve cep telefonu erişim ücretini ödeyecek, ancak normal aylık ücretlerin üstünde ücret olursa ben ödeyeceğim (cihazım çalınırsa dikkatsizlik nedeniyle yapılan onarımlar vb.).

2. Online olarak eriştiğim veya kullandığım tüm cihazlarda başkalarının gizliliğine saygı duyacağım. Benim olmayan hiçbir içeriğe veya dosyaya dokunmayacağım.

3. Önce anneme/ babama sormadan cihazlarımın hiçbirine, hiçbir şey indirmeyeceğim; uygulamalar, oyunlar veya başka programlar yüklemeyeceğim.

4. Online ortamda asla özel bilgi vermeyeceğim. Hiçbir zaman soyadımı, telefon numaramı, adresimi veya okul adımı – iletişim kurduğum kişiyi tanıdığım halde – onaylanmadıkça vermeyeceğim.

5.İlk önce anneme / babama sormadan online bir arkadaşla şahsen buluşmayı asla kabul etmeyeceğim.

6. Elektronik cihazları yalnızca onaylanmış amaçlar için kullanabileceğimi ve yaptığım şeylerin karakterimi, yetiştirilme şeklimi ve soyadımı yansıttığını; itibarımı ve gelecekteki fırsatları etkilediğini biliyorum.

7. Zararlı, taciz edici veya tehdit edici metinler veya uygunsuz fotoğraf ve videolar göndermeyeceğim veya sosyal medyada, oyun ağlarında veya başka bir yerde online olarak bu tür paylaşımlar yapmayacağım.

8. Cihazlarımı kullanarak annemin / babamın duyması, görmesi veya bilmesi ile tamamen rahat edemeyeceğim bir şey söylemeyeceğim veya göndermeyeceğim. Bu şeyler küfür ve herhangi bir saldırgan dil olabilir.

9. Bu kişinin izni olmadan kimsenin resmini veya videosunu çekmeyeceğim ve / veya göndermeyeceğim.

10. Cihaz kullanımımda rahatsız edici olmayacağım. Eğer annem/babam ya da başka bir yetişkin benden bir aramayı sonlandırmamı, mesaj atmayı ya da oyun oynamayı bitirmemi isterse, bunu yapacağım.

11. Her zaman annemin/babamın çağrılarına ve mesajlarına cevap vereceğim ve bana soru sorma ya da güvenliğimi sağlamak için kontrol etme isteklerini görmezden gelmeyeceğim. Onlardan gelen bir mesajı ya da aramayı kaçırırsam, mümkün olan en kısa sürede yanıtlayacağım.

12. Elektronik cihazlarımı, onaylanmadığı sürece, okul gecesinde _____ am / pm’den sonra veya okul öncesi bir gecede _____ am / pm’den sonra, hiçbir amaç için kullanmayacağım.

13. Okulumun, öğrencilerin telefonlarıyla ilgili uyguladığı tüm kurallara uyacağım.

14. Annemin/Babamın gerekçeli bir endişeleri varsa/olduğunda telefonumdaki içeriklere bakmaya hakları olduğunu anlıyorum ve bunu benim orada olduğum bir zamanda yapabileceklerini kabul ediyorum.

15. Online bir deneyimden rahatsız olduğumda derhal anneme/babama söyleyeceğim. Annemin/babamın bana yardım etmeye istekli olduğunu ve bu kurallara uyulduğu sürece beni cezalandırmayacağını anlıyorum.

16. Online hesaplarım ve kullanıcı adlarım aşağıdaki gibidir:

Ebeveynden Beklentiler:

Ailemi korumak ve onların elektronik cihazların ve internetin sunduğu hizmetin en iyisini almalarına yardımcı olma sorumluluğum olduğunu anlıyorum. Bu hususta, aşağıdakileri kabul ediyorum:

1. Aksi kararlaştırılmadıkça, cihazlarını, internet ve cep telefonu masraflarını ödeyeceğim.

2. Sakince dinleyeceğim. Çocuğum bana online deneyimlerle ilgili bir problemle gelirse, sinirlenmemeye, çocuğumun durumu çözmesine yardımcı olmak için elimden gelenin en iyisini yapacağına söz veriyorum.

3. Mantıklı olacağım. İnternet kullanımı için makul kurallar ve beklentiler koyacağım. Çocuğumun kurallara uymadığı durumlar için uygun sonuçları belirleyeceğim.

4. Çocuğuma saygılı davranacağım. Benim online olmayan arkadaşlarım olduğu gibi çocuğumun da online arkadaşlara sahip olmasına saygı duyacağım.

5. Çocuğumun mahremiyetini gereksiz yere istila etmeyeceğim ve buna saygı duyacağım. Çocuğumun güvenliğini sağlamak için gereğinden fazla ileri gitmeyeceğime söz veriyorum. Makul bir endişe olmadıkça çocuğumun cihazlarının içeriğine bakmayacağım ve bunu ancak onların huzurunda yapacağım.

6. Bu sözleşmenin ihlali durumunda, makul bir şekilde davranacağım. Sonuçlar, cihaz ayrıcalıklarını 24 saat boyunca yitirme ile başlayacak ve ihlalin ciddiyetine göre ilerleyecektir.

7. Çok sert önlemler almayacağım. Ne olursa olsun, bu teknolojilerin çocuğumun okul veya iş dünyasındaki başarısı için gerekli olan önemli araçlar olduğunu anlıyorum ve tamamen yasaklamamaya söz veriyorum.

8. Bu sürece dahil olacağım. Çocuğumla zaman geçireceğim ve çocuğumun online etkinliklerinin ve ilişkilerinin olumlu bir parçası olacağım – tıpkı gerçek hayatta olduğum gibi.

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com