Çocuğunuzun Gelişimine ve Yaşına Uygun Evcil Hayvan Sorumlulukları

 

Ailenize uygun evcil hayvanı seçtikten sonra, ailenizdeki diğer fertler gibi çocuğunuz da gelişimine ve yaşına uygun görevleri alabilir. Böylece çocuğunuzun sorumluluk bilinci, planlama ve düzenleme becerileri, empati becerisi gelişirken öz güveni de artacaktır.

Çocuğunuza evcil hayvanınız ilgili sorumluluklar verirken çocuğunuzun neleri yapıp neleri yapamayacağını, neleri yapmasının sağlığına uygun olduğunu veya olmadığını iyi belirlemeniz gerekir. Verdiğiniz bir görevin gelişimine uygun olmadığı için yerine getiremediğini görmek çocuğunuzu strese sokabilir, başarısız hissettirebilir. Aynı zamanda verdiğiniz sorumluluğu bir anda çocuğunuzdan geri alırsanız da çocuğunuz kendini cezalandırılmış hissedebilir. Bu nedenle ev içinde evcil hayvanınızın bakımına dair sorumlulukları iyi bölüşmelisiniz ve olabildiğince istikrarla bu sorumluluk o kişide kalmasına özen gösterin.

3-4 yaş çocuğu
5 yaşından önce çocuğunuzun tek başına bir sorumluluğu alması uygun olmayacaktır. Onu kendi sorumluluklarınıza yardım etmesi için dahil edebilirsiniz. Neredeyse tüm çocuklar evcil hayvanın beslenmesine yardımcı olabilir, bir kap ile hayvanınızın yemeğini mama tasına veya akvaryuma koyabilir.Evcil hayvanınızın taranması gerekiyor ise uygun bir fırça ile çocuğunuz bu etkinliğe de dahil olabilir. Unutmayın ki bu yaş grubundaki çocuklar evcil hayvanları ile ilgilendiklerinde mutlaka denetlenmelidirler. Örneğin çocuğunuzu balığının yemleri almaya yüzeye gelmesini çok sevdiği için onu gerekenden fazla besleyerek hastalanmasına neden olabilir.

2 yaş çocuğuna uygun görevler
Evcil hayvanın oyuncaklarını sepete toplayabilir.
– Yetişkin gözetiminde evcil hayvan ile oynayabilir.
3 -5 yaş çocuğuna uygun görevler
Diğer göreveler ek olarak,
– Yetişkin gözetiminde evcil hayvanın beslenme saatinde yemeğini verebilir.
Evcil hayvanın ödüllerini verebilir.
– Su kabını doldurabilir.
– Yetişkin gözetiminde evcil hayvanı fırçalayabilir.
6-8 Yaş Çocuğu
Okul çağı çocukları artık daha fazla bireysel sorumluluk alabilir. Evcil hayvanın beslenmesi, bakımı, temizliği gibi görevleri olabilir. Yine de çocuğunuzun bu sorumlulukları yerine getirdiğini kontrol etmek çok önemlidir. Oyuna dalıp evcil hayvanınızı beslenmemesi sorun olacaktır. Çocuğunuza ders vermek (sonucunu görmesi ) için asla evcil hayvanın sorumluluklarını araç olarak kullanmayın.

6-8 yaş çocuğuna uygun görevler
Diğer yaş gruplarındaki görevlere ek olarak,evcil-hayvan-bakimi
– Yemeğini hazırlamak ve vermek.
– Dökülen su veya mamayı silmek.
– Mama ve su tasını temizlemek.
– Kafesi, akvaryumu temizlemeye yardım etmek.
9-10 ve üzeri Yaş Çocuğu
Bu yaştaki çocuklar evcil hayvanın bakımını minimum gözetim ve yardım ile sürdürebilir. Gelişimleri doğrultusunda ilgi alanları çoğaldığı için çocuğunuzun görevlerini mutlaka gün başında tekrar gözden geçirin, ona hatırlatın. Görevini o gün yerine getiremeyecek ise önceden planlayarak birinden yardım istemesini ona öğretmeniz faydalı olacaktır.

9-10 ve üzeri yaş çocuğuna uygun görevler
Diğer yaş gruplarındaki görevlere ek olarak,
– Kafes veya akvaryumun temizlenmesi.
– Vitamin veya ilaçların verilmesine yardımcı olmak.
– Kedi /köpeğin tuvaletini (torba, kürek ile ) toplamak ve atmak
– Köpeği güvenli alanda yetişkin eşliğinde gezdirmek
– Kedi / köpeğin silinmesi/yıkanması

Çocuğunuzu evcil hayvanınız ile zaman geçirirken mutlaka gözlemleyin. Çocuğunuzun, hayvanınız ile oynarken bu zamanın hem çocuğunuz hem de hayvanınız için keyifli olması gerekir. Gerekli anlarda müdahale ederek çocuğunuzun hayvanınıza nasıl davranması gerektiğini modellemeniz, onu uyarmanız yararlı olacaktır.

IMG_0322

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com