Çocuğunuzun Güvenli İnternet Kullanımı için 7 Öneri

1.Güvenlik kurallarını belirleyin

Çocuğunuzun girebileceği siteleri ve internette geçirdiği süreyi sınırlandırabilirsiniz. Hoşlanmadığı veya tedirgin hissettiği durumları mutlaka sizinle paylaşması gerektiğini ifade edin.

2.Çocuğunuzun girdiği siteleri takip edin

Çocuğunuzun girdiği siteleri düzenli olarak takip edin. Çocuğunuzun yaşına göre kullandığı sitelerdeki şifrelerini mutlaka sizinle paylaşmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun yazışmalarını ve sosyal medyasını da takip etmek gerekebilir. Özellikle çocuğunuz siber zorbalığa maruz kalma veya siber zorbalık yapma durumunu fark etmek açısından.

3.Bireysel bilgileri ve şifreleri koruyun

Çocuğunuza bireysel bilgilerin neler olduğunu anlatın ve bireysel bilgilerini kimse ile paylaşmaması gerektiğini hatırlatın. İnternet üzerinden tanımadığı r ve yeni tanıştığı kişiler ile mail adresini, şifresini, adresini ve telefon numarasını paylaşmaması gerektiğini ifade edin.

4.Çocuğunuzun fotoğraf paylaşımında özenli olmasını hatırlatın

Çocuğunuza kendisi ile ilgili bir resim paylaşımında mutlaka iki kez düşünmesi gerektiğini anlatın. Eğer farklı bir kişinin fotoğrafını paylaşacak ise mutlaka o kişiden izin alması gerektiğini ifade edin.

5.Çocuğunuza internete konan bir bilginin hiçbir zaman tam olarak silinmediğini hatırlatın

Çocuğunuza internete konan bilgilerin veya resimlerin kopyalanabildiğini ve saklanabildiğini anlatın. Bu sebeple vazgeçtiği bir yazı veya fotoğrafı zaman zaman tamamen silmenin mümkün olmadığını hatırlatın.

6.Çocuğunuzu siber-zorbalık hakkında bilgilendirin

Çocuğunuza siber zorbalığın ne olduğunu ve ne tür etkileri olduğunu anlatın. Çocuğunuzun siber zorbalık yapan birini fark ettiğinde veya zorbalığa uğradığında sizden her zaman destek alabileceğini anlatın.

7.Çocuğunuzu online arkadaşlıklar hakkında bilgilendirin

Çocuğunuza internet üzerinden iletişim kurarken dikkatli olmasını hatırlatın.

Çocuğunuza internet üzerinden kişinin kendisini gizlemesinin ve yalan söylemesinin ne kadar kolay olduğu anlatın. Dilerseniz örnekler üzerinden de bu konuda çocuğunuzu bilgilendirebilirsiniz. Çocuğunuza asla online tanıştığı biri ile görüşmemesi gerektiğinin altını çizin.

 

ayse-imza

 

4 yorumlar

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com