Çocuğunuzun Uzun Süre Oynayacağı Oyuncak Fikirleri

 

Çocuğuzun bir dolap kutusu oyuncağı var ama sadece bir kaç cocuk-oyuncak-cesittanesiyle mi oynuyor?Çocuklar sınırlı ve tahmin edilebilir şekilde oynan oyuncaklardan kolayca sıkılabilirler.Çocuğunuza hayal gücü ile bir çok farklı şekilde kullanılabileceği oyuncakları seçin. Çocuğunuzun uzun süre ilgi göstereceği 9 çeşit oyuncak türü:

1. Tahta Bloklar- Bloklar her yaştaki çocuk içn uygundur. Satın alabileceğiniz en sade oyuncaklardan olmasına rağmen, onunla yapılabilecekler çocuğunuzun hayal gücü ile sınırlıdır. Küçük yaş çocukları kule veya araba yapmak için kullanırken daha büyük yaş çocukları bloklardan bir şato, uzay mekiği yapabilir.

2.Oyuncak bebek ve peluş hayvanlar- Çocuklar bebekler, aksiyon figürleri ve peluş hayvanlar ile gerçeklermiş gib oyun kurmaktan keyif alırlar. Her figürün bir oyun içerisinde birden fazla rolü, sesi olabilir.

3.Oyun hamuru- Çocuğunuzla evde kendiniz renkli hamurlar yapabilirsiniz. Hatta bitkisel yağlar ekleyerek kokulu hamur da yapabilirsiniz. Hamur yapımı tariflerine buradan ulaşabilirsiniz.Oyun hamuru ile çocuğunuz hayalindeki her şeyi yaratabilir.Hamur ile oynarken çocuğunuzun el kasları da güçlenecektir.

4.Sanat malzemeleri- Sanat malzemeleri ile çocuğunuz uzun süre kendini meşgul edebilir, yeni şeyler yaratabilir. BU tür etkinlikler çocuğunun yaratıcılık becerisini ve öz güvenini geliştirir.

5.Müzik aletleri– Çocuklar müziği ve dans etmeyi severler. Çocuğunuzun müziğe eşlik edebileceği veya kendi müziğini yaratabileceği marakas, zil veya oyuncak davul gibi oyuncaklar seçebilirsiniz.

6.Ev,mutfak veya bahçe malzemeleri-Çocuklar, ebeveynlerinin yaptığı şeyleri taklit etmekten çok keyif alırlar.Çocuklara uygun oyuncak evcilik seti, süpürge, ütü, kazma, kürek gibi oyuncaklar seçebilirsiniz. Sizinle birlikte bir görevi tamamlamasını isteyebilirsiniz.

7.Kum havuzu- Evinizde uygun bir alan var ise çocuğunuza özel bir kum havuzunu bir leğene hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuz farklı oyuncaklarını ve nesneleri kum havuzunda kullanabilir, kumda oynamak çocuğunuzun duyusal gelişimini de destekleyecektir.

8. Top- Farklı boyut ve şekildeki toplar çocuğunuz için ilgi çekici olacağı gibi fiziksel gelişimini de destekleyecektir. Oynayacağı oyuna bağlı olarak dengesi, el-göz koordinasyonu, beden kontrolü, algısı gelişecektir.Çocuğunuza farklı dokulardaki toplardan alabilirsiniz, her birine dokunmak çocuğunuza ilginç gelecektir (kumaş, plastik, plastik dikenli vb.)

9.Dört tekerlikli vagon- Çocuğunuz vagonu bir kaç farklı şekilde kullanabilir. Oyuncak figürlerini oyun içerisinde bir yere götürmek için bindikleri bir araç haline getirebilir veya dışarı çıktığınızda yanına almak istediği oyuncaklarını taşıyabilir. Hatta bazen uygun ise kendisi vagona oturabilir siz onu hareket ettirebilirsiniz.

10.Kutu oyunları- Çocuğunuzun yaşına uygun tek kişilik veya 2-3 kişilik kutu oyunlarını tercih edebilirsiniz.

İmza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com