Çocuk Disiplininde Yeni Alternatif Bir Yol: Paket Lastiği Yöntemi

Son dönemlerde çocuğu disiplin etme yöntemleri son derece tartışmalı.lastik

Eskiden ‘Şimdi yap, yapmazsan bir şaplak yersin’ yöntemi vardı, sonra anlatarak ve konuşarak sınırları çizme yöntemi vardı.Konuşa konuşa bir hal olduk ama sınırları koymak hala zor.
Bir gün bir arkadaşımın sorusu beni düşündürdü: ‘Çocuğunun doğru ve güzel yaptığı neler var?”Bir an duraksadım , çocuğum iyi miydi, sevilmeye değer miydi, onu takdir ediyor muydum ? Hepsinin cevabı ‘evet’ti.
Bunu gösteriyor, hissettiriyor muydum ? Artık bundan emin değildim.

Çocuğumun kurallarıma ve isteklerime uyum sağlamasını beklemek önceliğim olmuştu ama hiç beklentilerimin çok yüksek ve ulaşılamaz olduğunu düşünmemişim. Ayrıca iyi yaptığı konulara ise hiç denecek kadar az odaklandığımı fark ettim.

Arkadaşım bir kaç paket lastiğini alıp elime koydu. Her gün kalktığımda 3 paket lastiğini sağ bileğime takacaktım, amaç yatmaya gittiğimde 3 lastiğin sol bileğimde olmasaydı. Nasıl mı? Çocuğumun iyi yaptığı herhangi bir şeyi yakalayacaktım. Çocuğum yaptığı olumlu herhangi bir şeyi farkedip çocuğumu övecek ve sağ bileğimdeki bir lastiği sol bileğime geçirecektim.
Çocuğumuzu takdir etmeyi öğrenmeliyiz. Onların, büyüme ve öğrenme sürecinde olduklarını idrak etmeliyiz. Farkında olsak da olmasak da onlara her zaman bir şey öğretiyoruz. Çocuğumuzun yaptığı güzel ve doğru şeyleri fark ederek ve takdir ederek disipline etmeyi denemeliyiz. Disiplin, sadece çocuğun yanlış davranışını düzeltmek değildir, aynı zamanda doğru ve güzel davranmayı öğretmek olmalı.

Kaynak: ljskool

IMG_0322

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com