bebek-gelisimi

Çocuk Gelişiminde Zihinsel Sıçrama Evresi (Mental Leap) Nedir?

Çocuğunuzun huzursuz olması için birçok nedeni olabilir; açlık, uykusuzluk, heyecan gibi. Çoğu zaman çözümü yemeğini yedirip bir hikaye ile uyumasına yardımcı olmakta bulabilirsiniz. Ancak bazen çocuğunuzun huzursuzluğun günlerce sürdüğünü fark edersiniz. Bunun nedeni zihinsel sıçrama (mental leap)- huzursuzluk belirtisinin altında beyni ile çocuğunuzun bir beceri için çalıştığının göstergesidir. Gelişim çoğu zaman dengeli ve yukarı çıkan bir grafik halinde ilerlemez. Karakteristik olarak sıçrama, durma, ileri ve geri ile karmaşık bir şekilde ilerler. Yeni bir beceri öğreniminde ve beynin yeni bağlantıları yerleştirmeden önce bir kargaşa dönemi olabilir. Bu zihinsel sıçrama gerçekleştirildiğinde denge tekrar sağlanır ve neşeli huzurlu çocuğunuz geri gelir. Beyin gelişirken ve yeni bağlantılar oluşturulurken kullanılmayan bağlantılar iptal edilir. Çocuğunuz yeni bir beceri edinirken tekrar tekrar aynı şeyi yapar. Bu tür tutkulu tekrarlar çocuğunuzun bir zihinsel sıçrama evresine hazırlandığını gösterir. Beyin bu yeni becerilerin idmanını yaparken fiziksel olarak da değişir.

Değişim sürecindeki karmaşa çocuğunuzun davranışını nasıl etkiler? Çocuğunuz ‘HUZURSUZ’ hisseder. Aynı zamanda bu zihinsel sıçrama evrelerinde çocuğunuz hastalıklara daha açık olabilir, uykuları daha düzensiz olabilir. Beyin çok çalıştığı için daha çok glikoza ihtiyaç duyabilir, yani çocuğunuzun iştahı artabilir. Çocuğunuz bu devrede daha sıkıntılı uyuyabilir,  daha çok gıda tüketebilir, çevresine daha duyarlı olabilir, daha duygusal olabilir. Bu evreler genellikle 2-3 hafta sürer. Zihinsel sıçrama evresi tamamlandığında ise çocuğunuz gelişmiş olarak normale döner.

Çocuğunuza zihinsel sıçrama evrelerinde destek olmak için :

  1. Geceleri erken uykuya yatmasına özen gösterin. Çünkü bu dönemde çocuğunuz uykuya geçişte zorlanabilir. Uyku saatini 20 dakika erkene çekin. Araştırmalar beynin uykuda bağlantılarını güçlendirdiğini göstermiştir. Bir gecelik uykuda sağ ve sol beynin arasındaki bağlantılarını %20 kadar arttığı belirlenmiştir. Çocukların gündüzleri öğrendikleri gece pekişmektedir. Çocuğunuzun yaşına göre kaç saat uykuya ihtiyacı olduğunu buradan öğrenebilirsiniz.
  2. Zihinsel sıçrama evresinde çocuklara verdiğiniz ekstra gıdaların mutlaka sağlıklı olmasına dikkat edin. Özellikle sağlıklı yağlar beyin gelişimi için çok değerlidir. Muz, balık, yulaf, fıstık ezmesi gibi sağlıklı yağları yemek düzenine ekleyebilirsiniz.
  3. Çocuğunuzun ilgisini çeken ve stresini azaltan müzikler seçin. Bu etkinlikte beynin dinlenmesine yardımcı olur.
  4. Temiz havaya çıkın. Temiz havada çocuğunuzun koşup oynayabileceği bir ortamda hem enerjisini boşaltabilir hem de zihnini dinlendirebilir.
  5. Çocuğunuzun zihnini meşgul edin. Bebekken tırmanarak, emekleyerek, sözcükleri çıkarmaya çalışarak kendilerini meşgul ederler. Daha büyük yaşlardaki çocuğunuz için ilgisini çeken konular ile ilgili etkinlikler hazırlayabilirsiniz. Onu rahatlatacak ve keyif verici etkinlikler fikirlerini burada bulabilirsiniz.

 

ayse-imza

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com