Çocuk ve Dans: Gelişimsel Dönemlere Göre Çocuklar için Dans

Ebeveyn olarak çocuğunuzun enerjisini yapıcı bir şekilde nasıl dans-cocukdışarı vurabileceğini araştırıyor olabilirsiniz. Genellikle enerji boşaltımı için takım oyunları (futbol/voleybol) , yüzme veya jimnastik ebeveynler tarafından tercih ediliyor. Bu tür fiziksel etkinlikler bazı çocuklara iyi gelirken, bazı çocuklar için uygun olmuyor. Bu etkinliklere “dans” çok iyi bir alternatif aslında, birçok dans okulu çocuklara özel dans sınıfları açıyor. Dans derslerine dahil olmak her yaştaki çocuklar için hem gelişimsel hem de psikolojik olarak fayda sağlar.

Okul Öncesi Çocuklar

Okul öncesi çocukları dış dünyayı keşfetmekten büyük zevk alır. Bu dönemdeki çocuklar büyük bir merak ve enerji ile sürekli hareket halindedirler. Bu neden ile dans bu enerjiyi atmak, dengede kalmayı öğrenmek, bedensel koordinasyonu geliştirmek için etkilidir. Ayrıca çocuklar dans ile kendi bedenlerini ve sınırlarını tanır. Bu yaş grubundaki çocuklar için kişilik yapılarına ve gelişimlerine uygun olan, keyif aldıkları dans türü seçilmelidir. Birçok dans dersi, küçük yaş grubundaki çocukların özgürce hareket etmeleri ve ritim öğrenmeleri üzerine daha esnek ders saatleri düzenlemekte.

Okul Çağı Çocukları

Okul öncesi dönemden çıkan çocuklar kendi bedenlerini daha iyi tanır ve kontrol edebilir. Bu yaş grubundaki çocuklar daha sistemli ve kontrol gerektiren dansları öğrenebilir. Örneğin, jazz, tap dansı, salsa, bale, modern dans gibi. Çocuğunuz için uygun olan dans türünü çocuğunuza bir çoğunu deneme fırsatı sunarak ve ders sonrası yüzündeki gülümseme, keyifli duygu durumu ile karar verebilirsiniz.

Ergenlik Öncesi Çocuklar

Bu dönemdeki çocuklar daha çok “havalı” olan dans türlerine yönelebilir. Örneğin; Hip-pop “havalı” olan dans türlerinden. Bu yaş grubundaki çocuklar için sosyal ilişkiler kurabilecekleri yaşıtlarının katıldığı kursları tercih edebilirsiniz.

 

Ergenler

Bu gelişimsel dönemdeki çocuklar ilgi alanlarını geliştirmek ve bir kaçına odaklanarak üzerinde çalışmayı ister. Dans bu dönemdeki çocuklar için dans; hareket etmeleri, sosyalleşmeleri, olumlu hobiler edinmeleri (tehlikeli ve riskli davranışlarına dahil olmamaya yardımcıdır) için iyi bir alternatiftir.

Bu yaştaki çocuklar hareketli, eğlenceli ve renkli bir dans olan salsayı daha cazip bulabilirler. Dans etmeyi öğrenen çocuk, öğrendiği dansın tarihine dair de bilgi edinmek isteyebilir.

Tüm dans türleri çocuğunuzun hayatını zenginleştirir. Çocuğunuzun yaşına ve gelişimine, tercihine uygun bir dans türü mutlaka keşfedebilirsiniz. Çocuğunuzun birkaç farklı dans tarzını deneyerek seçim yapmasına olanak tanıyın, daha sonra da bu hobiyi sürdürmesi için onu cesaretlendin.

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com