Çocuk ve Disiplin: Disiplinden Daha Önemli Olan 10 Şey

Ebeveynlik çok kompleks bir görevdir, eğer dikkatli olmazsak ve sadece bir yöne odaklanırsak diğerleri bozulabilir.disiplin-cocuk Bir çok kez ebeveynlerin disipline odaklandıklarını gözlemliyorum, sıklıkla ‘ Çocuğuma….. nasıl yaptırırım?’ ‘Çocuğum . yaptığında ne yapmalı?’ gibi kuralları ve disiplini içeren sorular soruluyor. Görüyorum ki büyük resim gözden kaçırılıyor.

Gerçek şu ki çocuğumuzun davranışlarını geliştirirken kullanılan metot ve tekniklerden çok daha önemli şeyler var.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, sırası karışık bir şekilde daha önemli olan 10 şey:

İlişki. Çocuğunuz ile olan ilişkiniz çocuğunuzun üzerindeki en büyük etkiyi yaratan şeydir. Çocuğunuzla olan ilişkiniz, çocuğunuzun kuracağı ilişkilere model oluşturur. Eğer çocuğunuz ile empati, şefkat ve saygı temelli sağlıklı bir ilişkiniz var ise bir standart oluşturmuş olursunuz. Çocuğunuz bir ilişkide bu vasıfları arar ve daha sağlıklı seçimler yapar. Ancak ilişkiniz kontrol, manipülasyon ve baskı temelli ise çocuğunuz ilişkilerinde bu vasıfları arayacak ve ilişkilerini bu şekilde yönetecektir. Bunlara ek olarak çocuklar iyi ilişki kurdukları kişileri daha iyi dinler ve işbirliğinde bulunurlar. Başka bir     deyişle çocuğunuz küçük iken açık ve sağlıklı bir iletişimle güven ilişkisi kurabilirseniz her yaşta çocuğunuz size yardım için gelir. Unutmayın çocuklar küçük birer aynadır.

Mercek. Çocuğunuza baktığınızda ne görüyorsunuz? Olumluları mı olumsuzları mı görüyorsunuz? Neler düşündüğünüz çocuğunuza yönelik tutumunuzu etkiler. Aynı zamanda düşünceleriniz gün içinde ruh halinizin ve fiziksel durumunuzun nasıl olduğuna etki eder. 2 yaş sendromunda düşünceniz bu sendroma ait korkunç krizlere bakmanıza neden olur. Düşüncelerinizin olumsuz olanlarını olumluya çevirmeye çalışın. ‘ Bu dönemde çok enerjik ve kendi istediğini yapmak istiyor’ gibi. Uygun olmayan davranışları ‘yaramazlık’ olarak görerek cezalandırmak yerine bir yardım çağrısı olarak algılamaya çalışın.Ayrıca çocuğunuzla konuşurken kullandığınız dile ve ses tonunuza dikkat edin. Çocuğunuzu tanımlarken kullandığınız sözcükleri özen gösterin. Unutmayın onu tanımladığınız kelimler, çocuğunuzun kendilik algısını oluşturacaktır. Sakar olduğu söylenen çocuk kendisinin sakar olduğuna inanır ve bilinçsizce bu tanımın altını doldurmaya çalışır.

Eşiniz ile olan ilişki. Çocuklar gözlemler ve öğrenir. Eşiniz ile olan ilişkiniz çocuğunuzun sosyal ilişki örüntüsünü oluşturur.

 

Evinizin atmosferi. Yukarıdaki bahsedilen her şey evinizin atmosferini oluşturur. Eğer sevgi dolu, saygılı ve bağlı ilişkiler yaşıyor iseniz evinizde olumlu bir atmosfer olacaktır. Eğer eşiniz ve sizin, sizin ve çocuğunuzun veya eşinizin ve çocuğunuzun arasında sorunlar var ise bu atmosfer bozulacaktır. Bazı ortamlara veya evlere gittiğinizde negatif bir enerji hissettiğiniz oldu mu? Orada durmak gerçekten çok güç olur. Bu nedenle evinizin huzurlu, olumlu ve rahat bir ortam olmasına özen gösterin böylece çocuğunuz evinde de zaman geçirmekten keyif alacaktır.

 

Diğerleri ile ilişkiler. Garsona, komşunuza, doktorunuza nasıl davranıyorsunuz? Ya ebeveynlerinize veya eşinizin ebeveynlerine? Çocuğunuzun her tutumunuzu gözlemliyor ve içselleştiriyor.

 

Sosyal sorumluluk.Toplumsal çalışmalarda yer alıyor musunuz? Bir kuruma yardım etmek, gönüllü olmak, yardıma ihtiyacı olanlar için etkinliklere katılmak gibi sosyal sorumluğunuzu yerine getiriyor musunuz? Büyük resme bakarak, davranışlarınızın etkilerinin bir çok yaşama katkıda bulunmasının farkında olmak sorumluluk bilincini arttırır ve olumlu değer yargılarının oluşmasında önemli rol oynar.

 

Okul. İster devlet okulu ister özel okul olsun veya evde eğitim olsun, seçiminizin çocuğunuza tesiri büyük olacaktır. Kuracağı arkadaşlıkları, edineceği hobiler ..

 

Sizin paydanız. Sizin payınız ne kadar büyük?Eğer kendinize bakabilir, zaman ayırabilir iseniz onlara da bakabilirsiniz. Eğer bardağınızın olumlu kısmı daha dolu ise daha sabırlı, empatik ve enerjik olabilirsiniz. Bununla birlikte, özsaygısı yüksek ebeveynleri olan çocuklarda kendilerine daha çok saygı duyar. Kendinizi yapılacaklar listesine eklemeyi unutmayın!

 

Medya. Televizyon. Video oyunları. Sosyal medya. Hepsi çocuklarınıza mesajlar yolluyor. Satın alınması gereken oyuncaklar, yemek yenmesi gereken yerler, saçlarını nasıl yapacakları, nelerin giyilmesi daha havalı gibi. Çocuğunuzun bir anda bir dizide gördüğü cümleleri tekrar ettiğini görebilirsiniz. Bu noktada gerçekte olanlar ve filmlerde olanlar hakkında çocuğunuz ile konuşmanız gerekebilir. Çocuğunuzu mutlaka güvenli internet kullanımı konusunda eğitmeyi unutmayın.

 

Temel ihtiyaçlar. Yeterli beslenme, uyku ve hareket çocuğunuzun sadece sağlığı için değil şart değil, davranışları içinde önemlidir. Egzersizler çocuğunuzun dikkatini daha iyi odaklamasında, öfke kontrolü sağlamasında ve motor becerilerinin gelişmesinde etkilidir.‘Baştan çocuğumu yetiştirebilseydim eğer, evden önce özgüvenini inşa ederdim. Daha az parmağımı ona doğrultur daha çok parmak boyası yapardım. Hatalarını daha az düzeltir, daha çok ilişki kurardım. Saate daha az bakar, onu daha çok izlerdim. Daha çok yürüyüşe çıkar, uçurtmaları izlerdim. Ciddi olma oyununu oynamak yerine daha ciddi oyun oynardım. Daha fazla tarlalarda koşar, yıldızlara bakardım. Daha çok sarılırdım’ –Diane Loomans

Çeviri: Uzm. Psk. Ayşe Başak Erk /Positive parents

Bu konuda desteği Mika Psikoloji’ den alabilirsiniz: www.mikapsikoloji.com veya 0532-063-98-73

ayse-imza

 

 

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com