cocuk-diyabet

Çocuklarda Diyabet: Eğer Çocuğunuzda Diyabet Var ise…Fark Eder Misiniz?

Bir ebeveyn olarak bazen söyleniyorum- eminim siz de zaman zaman yapıyorsunuzdur. Örneğin aşağıdakiler gibi şeyi sık sık söylüyor musunuz?
“Bahaneleri duymak istemiyorum. Yorulmuş olamazsın, sofrayı diyabet-farkındaliktoplamaya yardım et.”
“Daha yeni tuvalete gittin. Film bitene kadar bekleyebilirsin.”
“Atıştırcak bir şeye veya tekrar su içmeye ihtiyacın yok. Yatağına dön artık.”
“Bu ses tonuyla benimle konuşma. Odana git.”
Biliyorum ki bunlar hepsini bir zaman veya diğerinde söyledim. Ama şöyle bir durum var eğer bu cümleleri sürekli söylüyor iseniz, çocuğunuz tembel, huzursuz veya istekleri bitmeyen biri olmayabilir, farklı bir gerçekle karşı karşıya olabilirsiniz.
Çocuğunuz diyabetin semptomlarını gösteriyor olabilir.
Bu günlerde, yetişkinlerde görülen diyabet konusunda farkındalığımız artmış durumda . Ancak diyabet oranları sadece yetişkinlerde  artmıyor, çocuklarda da artışta. Yapılan yakın dönemdeki bir çalışma Tip1 diyabetin, 2001-2009 yılları arasında 0-9 yaş çocuklarında %21 oranına çıktığını belirtiyor.Aynı meyve-sebzezamanda Tip 2 diyabette, 10-19 yaş aralığındaki çocuklarda %30.5 oranına erişmiş bulunuyor.
Şu anda 200,000 Amerikali çocuk diyabetli– ve alışkanlıklar devam ettiği sürece bu oranlar artmaya devam edecek. Bu sebeple eğer bir ebeveyn iseniz diyabet konusu mutlaka radar alanınızda olmalı. Diyabeti fark etmek ve belirlemek için bakabileceğiniz ipuçları aşağıda.
Diyabeti Anlamak
Çocuklarda veya yetişkinlerde 2 tür diyabet oluşabiliyor. Her birine kısaca bir bakalım.
Tip 1 Diyabet:Genellikle çocukları ve gençleri, genç yetişkinlerde ortaya çıkar. Pankreastaki insulin üreten hücrelerin yok olması ile vücudun hücrelerine kan şekeri taşıyamaz hale gelmesi ile ortaya çıkar.Tip 1 diyabette genetik faktörün etkisi büyüktür ancak artan oranlar çevresel faktörleri de sebep olarak gösteriyor.
Tip 2 Diyabet: Öncelerinde sadece “yetişkin” hastalığı olarak bilinirdi.Ancak şuanda yüzlerce büyük yaş çocuğunu ve gençleri etkilemekte olduğu biliyor. Tip 2 diyabette, pankreastaki hücreler insulin yapabilir ancak vücudun etkili kullanımı için yeterli gelmez. Tip 2 diyabette genetik faktörler yine etkin olmasına rağmen özellikle hareketsizlik ve obezitenin yan etkisidr.

Tip 1 diyabet çok hızlı saldırır ve çocukları bir kaç hafta içinde hasta eder. Tip 2 Diyabet ise daha sinsi yaklaşır ve belirtileri aylar ve seneler içinde yavaşça ortaya çıkar. Uygun tedavi olmadan her iki tip de sinirlerin zarar görmesine, kalp rahatsızlıklarına veya körlüğe kadar gidebilir.

Diyabet için Uyarı İşaretleri
Diyabet ile ilgili iyi haber şu ki tedavi edilebilirler.Tip 1 diyabeti olan çocuklar uzun ve sağlıklı bir yaşama insulin desteği, iyi bir diyet ve egzersiz ile sahip olabiliyor. Tip 2 diyabeti olan çocuklar ise diyabetini iyi bir diyet ile kontrol edebilir, yaşam stillerini değiştirerek diyabetten uzak bir yaşam sürebilirler.
Ancak bu çocuklara onları fark etmeden, tanı koymadan yardımcı olmak mümkün değil. Ne yazık ki bir çok ebeveyn, çocuklardaki diyabet belirtilerini fark edemiyor. Yapılan bir araştırmada ebeveynlerden sadece %14’unun Tip 1 diyabet belirtilerini bildiklerini ortaya koymuştur.
Bunun sonucunda, çocuklar haftalar veya aylar boyunca Tip 1 diyabet tanısı alamaz ve zarar görür, veya yıllarca Tip 2 diyabet ile mücadele eder. Tüm bu zamanda diyabet çocuğun bedenine zarar veririr.
Pek çocuğunuzu nasıl koruyabilirsiniz? Çocuklarda diyabet belirtilerini öğrenebilir, bu konuda temkinli olabilirsiniz.Çünkü erken dönem belirtiler çok hafif olabilir. İşte belirtilerin listesi:

Aşırıya kaçan susuzluk ve açlıkdiyabet-belirti
Kilo kaybı
Sürekli tuvalete gitme ihtiyacı
Yorgunluk
Ağız kuruluğu
Görmede bulanıklık
Nefes alma sorunları
Ciltte kaşınma
Eller/ayakta uyuşma
Yaraların zor iyileşmesi
Tip 2 diyabeti olan çocukların aynı zamanda ciltlerinde açık kahverengi veya siyah lekeler oluşabilir.Ki bu çok ciddi bir uyarı işaretidir. Bu sebeple çocuğunuzun ciltinde lekelenme fark ederseniz mutlaka doktorunuza başvurun.
Eğer ailenizde diyabet öyküsüne sahip birey/ler var ise özellikle tetikte olun. Ayrıca çocuğunuzun kilolu ise de temkinli olmakta fayda var.

Çocuğunuzda bu semptomlardan bazılarını fark ediyorsanız ,tereddüte düşmeyin ve hemen  doktorunuzdan bir randevu alın. Çocuğunzun diyabet olma ihtimalini düşünmek korkutucu biliyorum ancak diyabet ile her günün ayrı bir değer var.Eğer çocuğunuz sürekli yorgun, aç, susamış, huzursuz ise mutlaka harekete geçin.

Kaynak:Kellyann Petrucci

Bir yorum

Bir Yorum Yazin

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com